Średzka plaża pod kontrolą - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Średzka plaża pod kontrolą

Data publikacji 02.08.2012

ratownicyt

Ze względu na utrzymanie spokoju i porządku publicznego w rejonie kąpieliska średzkiego zorganizowano w komendzie policji spotkanie, na którym omówione zostały wykroczenia, do których najczęściej dochodzi w obrębie kąpieliska Wspólne procedury postępowania w przypadku chuligańskich incydentów uzgodniono na spotkaniu z ratownikami. Przypomnijmy, za chuligańskie incydenty nie tylko na plaży, można zostać ukaranym grzywną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, karą do 1 m-ca ograniczenia wolności a nawet 30 dni aresztu.

 

 

Wszyscy którzy zaplanowali urlop na przełomie lipca i sierpnia nie mogą narzekać na pogodę. Słońce i wysokie temperatury sprzyjają w szczególności relaksowi nadwodnemu. W Środzie jest gdzie wypoczywać. Nad jeziorem średzkim znajdziemy piaszczystą plażę, zjeżdżalnie, a dla amatorów sportów wodnych - wypożyczalnię kajaków, łódek i rowerów wodnych. Nad bezpieczeństwem korzystających z kąpieli czuwają ratownicy średzkiego OSiR-u. Na plaży jest bezpiecznie, jednak służby wodne spotykają się z incydentami, w których osoby najczęściej pod wpływem alkoholu zakłócają spokój i porządek publiczny na plaży, łamią regulamin i nie słuchają poleceń ratowników. Najgorzej jest z przestrzeganiem zakazu skakania na główkę oraz wchodzeniem do wody pod wpływem alkoholu. Przypomnijmy, że najwięcej wypadków utonięć jest spowodowanych, właśnie spożywaniem alkoholu przed pływaniem.

  plaza

Policyjne statystyki informują, że wśród osób dorosłych, które utonęły w ubiegłym roku, prawie połowa znajdowała się pod działaniem „wyskokowych trunków”. Przepisy co do bezpiecznego wypoczywania nad wodą uporządkowała obowiązująca od zeszłego roku „Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych”. Reguluje ona dokładnie, że zarządca plaży „…może nie wpuścić na ten obszar osoby lub żądać opuszczenia przez nią tego obszaru, jeśli zachowanie osoby wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego.” Ponadto „zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.”

Ustawa wskazuje również kary za łamanie tych przepisów. Osoba, która nie stosuje się do poleceń np. ratowników, „... wchodzi na obszar wodny albo nie opuszcza tego obszaru, podlega karze grzywny.” Policja przestrzega, że osoby łamiące przepisy z kategorii związanej z bezpieczeństwem wodnym lub zakłócające spokój i porządek publiczny będą karane mandatami. Wykroczenia z tego gatunku mogą nieść za sobą inne surowe sankcje karne. W skrajnych przypadkach za tego rodzaju czyny można zostać ukaranym grzywną w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, karą do 1 m-ca ograniczenia wolności oraz 30 dni aresztu.

ratownicyt

Zasady współpracy w ramach zapewnienia bezpieczeństwa na średzkim kąpielisku omówione zostały na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. W spotkaniu wzięli udział: szef średzkiej jednostki policji mł. insp. Paweł Wawrzyniak, dyrektor miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Wojciech Grząślewicz, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Zofia Minge oraz Zastępca Naczelnika Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Piotr Kępski.

Ponadto oficer P.Kępski rozmawiał z miejscowymi ratownikami. Na spotkaniu omówione zostały wykroczenia, do których najczęściej dochodzi w obrębie kąpieliska, oraz wspólne procedury postępowania w przypadku chuligańskich incydentów. W zakresie bezpieczeństwa nad wodą, w ramach „letnich patroli” siły prewencyjne są stale kierowane w rejon kąpieliska i parku „Łazienki”. Szef prewencjuszy zapowiada ostre represje wobec szczególnie wobec osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem będą burzyły porządek publiczny.

Przypominamy znaki zakazu, które najczęściej możemy spotkać nad wodą:

zakazkapieli2

 

 

       ZAKAZ K¡PIELI

 

 

 

 

zakaz_skakania_do_wody

 

 ZAKAZ SKOKóW DO WODY

 

 

 

 

 

zakaz

 

 

 

     BEZWZGLÊDNY ZAKAZ K¡PIELI

     - WODA SILNIE SKAŻONA

18.12.2018