Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dość przemocy! - Edukowaliśmy seniorów

Data publikacji 03.10.2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy, który przypada 2 października, policjanci ze Środy Wlkp. zorganizowali spotkanie edukacyjne dla seniorów. Mundurowi wskazywali na skuteczne instrumenty do walki ze sprawcami domowej agresji, a także informowali o miejscach, gdzie można otrzymać szybką pomoc.

2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. By zwrócić uwagę na ciągle żywy problem znęcania się nad osobami bliskimi, policjanci ze Środy zorganizowali spotkanie edukacyjne. Mundurowi spotkali się z grupą seniorów Stowarzyszenia „Płomyk Nadziei” w Boguszynie.

Rozmawiano o przypadkach i interwencjach z życia wziętych, zwrócono uwagę na zjawisko błędnego koła przemocy. Funkcjonariusze objaśniali słuchaczom, że pierwszym elementem jest Faza narastającej przemocy. Dochodzi wtedy do konfliktów i narastającej agresji. Sprawca prowokuje wtedy do kłótni i staje się coraz bardziej niebezpieczny. Ofiara natomiast stara się spełniać wszystkie zachcianki sprawcy, aby tylko uspokoić nerwową atmosferę.

Drugim etapem jest Faza ostrej przemocy, która charakteryzuje eksplozją złych emocji. Sprawca wpada w szał i wyładowuje całą swoją agresję na ofierze. To tu najczęściej dochodzi do interwencji Policji. Ofiara czuje się bezradna i bezsilna. Koło zamyka się Fazą miodowego miesiąca. Wtedy to sprawca zaczyna zdawać sobie sprawę, że posunął się za daleko, obiecuje poprawę i przyrzeka, że taka sytuacja nigdy już się nie powtórzy. Obdarowuje prezentami i zapewnia ofiarę o swojej miłości, tym samym zatrzymując ją w błędnym kole przemocy, które za chwilę znów zaczyna kręcić się od nowa z coraz to większą siłą.

Spotkanie poprowadził aspt. sztab. Arkadiusz Kąsowski, który na co dzień zajmuje się pomaganiem ofiarom przemocy domowej. Jest koordynatorem procedury „Niebieskie Karty”. Na bazie własnych doświadczeń wyjaśniał seniorom, że człowiek nie jest bezbronny. Wskazywał jakie kroki można podjąć w sytuacji występowania przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.

Przy okazji spotkania policyjny profilaktyk - sierżant Natalia Nowak wyposażyła wszystkich słuchaczy w elementy odblaskowe. Zwracała uwagę na to, że pora jesienno-zimowa sprzyja słabej widoczności na drodze. Często skutkuje to potrąceniami słabo oświetlonych rowerzystów oraz pieszych. Zachęcała seniorki do noszenia fluorescencyjnych odblasków na torebkach. Podkreślała, że to świetny sposób na poprawę własnego bezpieczeństwa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał również ulotkę ze wskazanymi miejscami, gdzie można uzyskać skuteczną pomoc w przypadku zetknięcia się z przemocą domową.

 

 

 

Powrót na górę strony