Policjanci czytali dzieciom - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Policjanci czytali dzieciom

Data publikacji 18.01.2018

Mundurowi ze średzkiej komendy wsparli Dzień Głośnego Czytania. Szef średzkiej prewencji podinsp. Piotr Kępski spotkał się z przedszkolakami 16 stycznia br., by poczytać im opowiadanie pt. „Bezpieczni na drodze”. Jak podkreślają pedagodzy – dobra literatura daje dzieciom dobre wzorce zachowań.

W codziennym pośpiechu rodzice coraz mniej z dziećmi rozmawiają i mało im czytają - warto to zmienić! Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, w szkole mają kłopot ze zrozumieniem prostych tekstów. Niechętnie same czytają, ponieważ czytanie niezrozumiałych słów jest nudne i znacznie mniej atrakcyjne od telewizji.

Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, ponieważ:

  • dzisiejszy świat wymaga dużej ilość informacji i wiedzy, zatem kto nie czyta, nie nadąży za za zamianami,
  • czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.

Rodzice nie zawsze są świadomi, że wspólne czytanie może bardzo pomagać w rozwoju dziecka. Starają się to nadrobić pedagodzy i wychowawcy. W książkach znajdujemy często fragmenty, które mogą posłużyć jako rozwiązania konkretnych sytuacji, z którymi dziecko styka się w życiu. Dobra literatura dla dzieci daje dobre wzorce zachowania. Dla dorosłych to bezcenna pomoc w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków dziecka.

Kierując się tymi właśnie zasadami policjanci ze średzkiej komendy Policji wsparli Przedszkolny Dzień Głośnego Czytania. 16 stycznia br. Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Kępski czytał najmłodszym opowiadanie pt. „Bezpieczni na drodze”. Potem był czas na rozmowę o bezpieczeństwie ulicznym z policyjnym profilaktykiem.

Mundurowi chętnie wspierają wszelkie działania mające na celu podniesienie wiedzy dzieci. Dla najmłodszych najlepsze jest połączenie nauki z zabawą. Zatem czytanie profilaktycznych bajek to świetne rozwiązanie i policjanci często biorą udział właśnie w takiej formie uczenia najmłodszych o bezpieczeństwie.

Jak wskazują specjaliści głośne czytanie dzieciom ma szereg zalet, min.:

  • rozbudza ciekawość świata,
  • buduje bogactwo języka,
  • rozwija wyobraźnię,
  • ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania,
  • uczy myślenia i wartości moralnych,
  • przeżywa z bohaterami książek emocjonujące przygody,
  • wyrabia nawyk czytania i zdobywania wiedzy,
  • przygotowuje do wymagań, jakie stawia nauka w szkole.

Zatem mali i duzi – do książek !

 

17.11.2018