Odprawa roczna z wojewódzkim kierownictwem - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Odprawa roczna z wojewódzkim kierownictwem

Data publikacji 30.01.2018

Wiceszef garnizonu wielkopolskiego, kierownictwo średzkich służb mundurowych i prokuratury, samorządowcy oraz policjanci i pracownicy cywilni miejscowej komendy, wzięli udział w odprawie rocznej. To ważne wydarzenie podsumowujące pracę miejscowych stróżów prawa było okazją nie tylko do podsumowania, ale również do wskazania najważniejszych kierunków działań Policji na przyszłość. Wydarzenie zakończono przekazaniem trzech nowych radiowozów oraz sprzętu komputerowego.

Szef wielkopolskich funkcjonariuszy corocznym zwyczajem odwiedza poległe jednostki, by podsumować pracę miejscowych stróżów prawa i ocenić ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki służbowe. 29 stycznia br. średzcy policjanci gościli I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – insp. Romana Kustera.

Odprawa roczna rozpoczęła się o godzinie 12.00 meldunkiem, złożonym kierownictwu przez naczelnika prewencji podinsp. Piotra Kępskiego. Gospodarz spotkania insp. Paweł Wawrzyniak oprócz podwładnych przywitał również zaproszonych szefów miejscowych służb mundurowych i prokuratury, a także włodarzy: miasta, powiatu średzkiego i wszystkich gmin wchodzących w jego skład. Następnie tutejszy komendant przeszedł do omówienia zadań realizowanych w zarządzanej przez niego jednostce. Oficer skupił się na sprawach organizacyjnych oraz efektach pracy mundurowej obsady komendy. Pracę kryminalną szczegółowo zreferował nadkom. Przemysław Dymarski.

Po wystąpieniu kierownictwa głos zabrał Grzegorz Gucze. Szef średzkiej prokuratury podziękował za duże zaangażowanie miejscowych policjantów w proces wykrywczy. Zwrócił uwagę na ważne tego efekty, m.in. stuprocentową wykrywalność przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, czyli tych które są najbardziej niebezpieczne. Prokurator podkreślił również obopólną i skuteczną pracę na rzecz ofiar przemocy domowej, co wyróżnia pod tym względem średzkie organa ścigania nawet na tle całej Wielkopolski.

W kolejnych wystąpieniach głos zabrał Starosta Średzki Marcin Bednarz oraz Burmistrz Miasta Środa Wojciech Ziętkowski, którzy odnieśli się do przestawionych wcześniej kwestii. Zwrócili uwagę na pozytywną pracę nad poprawą bezpieczeństwa mieszkańców i na aktywny udział Policji w życiu społecznym. To jak podkreślali samorządowcy zdecydowanie wykracza poza zwykłą służbę w mundurze.

Na zakończenie odprawy rocznej głos zabrał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster. Oficer odniósł się do wzrostu ilości wypadków na terenie powiatu średzkiego. Podkreślał skutki społeczne drogowych zdarzeń, w których zostają poszkodowani ludzie. Wskazywał na to, że policja drogowa musi być skuteczna i widoczna. Zwrócił uwagę na bardzo efektywną pracę średzkich policjantów w zakresie wykrywania przestępstw kryminalnych i gospodarczych. W słowach „Środa profilaktyką stoi” - zwrócił uwagę na dużą aktywność mundurowych w zakresie działalności prewencyjnej.

W drugiej części spotkania burmistrz Wojciech Zięktowski przekazał nowy sprzęt zakupiony na użytek tutejszych funkcjonariuszy. Wśród nich znalazło się 14 komputerów, 10 drukarek oraz mobilny skaner. Akcesoria PC mają ułatwić pracę mundurowych i podnieść poziom obsługi mieszkańców ziemi średzkiej. Ponadto włodarz miasta przekazał w użyczenie „walizkę narkotykową”, która została zakupiona ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Środy Wielkopolskiej. To bardzo wartościowe narzędzie profilaktyczne pozwoli wesprzeć działania edukacyjne dorosłych w zakresie zagrożeń związanych z zapobieganiem uzależnień dzieci i młodzieży. Warto dodać, że prócz walizki, z programu tego zakupiono również pokazowe pakiety narkotesterów i ulotki informacyjne, traktujące o problemie narkotyków i dopalaczy.

Wydarzeniem zamykającym roczną odprawę było przekazanie nowych radiowozów. Wiceszef wielkopolskich policjantów wręczył kluczyki od zakupionego przez komendę wojewódzką auta m-ki volkswagen T6. Bus wesprze służbę Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego. Kolejny pojazd m-ki opel astra został przekazany przez starostę Marcina Bednarza. Radiowóz został zakupiony w ramach programu 50/50, w którym po połowie auto sfinansowali: Komenda Główna Policji i Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp. Ten samochód zostanie przydzielony funkcjonariuszom drogówki. Ostatni z radiowozów mógł zostać zakupiony dzięki wsparciu samorządu i mieszkańców dwóch gmin – Krzykosy i Nowe Miasto nad Wartą. To obie gminy wspólnie partycypowały w kosztach połowy opla astry. Drugie pół – podobnie jak w poprzednim przypadku – sfinansowano zw środków centralnych Policji.

Nowe radiowozy poświęcił kapelan policjantów ze Środy ksiądz Lech Otta. Duchowny wręczył również mundurowym kierowcom breloki do kluczyków z wizerunkiem świętego Krzysztofa – patrona wszystkich kierujących pojazdami.

17.11.2018