Bezpiecznie podczas ferii - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Bezpiecznie podczas ferii

Data publikacji 09.02.2018

Od poniedziałku – 12 lutego 2018 roku uczniowie szkół województwa wielkopolskiego rozpoczną ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w nauce potrwa do 25 lutego. Dzielnicowi w ostatnich dniach przypominali uczniom, by podczas wypoczynku nie zapominali o bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa. My dziś również przypominamy reguły bezpiecznego zimowego wypoczynku.

Aby ferie były bezpieczne dla wszystkich, musimy pamiętać o dzieciach pozostawionych w domach. W tym miejscu warto przypomnieć o kilku bardzo ważnych kwestiach:

Na świeżym powietrzu

  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne. Pozornie tylko gruby lód w każdej chwili może się załamać!
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych i nigdy nie na drodze publicznej.
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach zawsze należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ulic, skrzyżowań, ciągów komunikacyjnych.
  • Przed skorzystaniem ze sprzętu zimowego warto upewnić się, czy jest on w dobrym stanie tj. czy z sanek nie wystają gwoździe, śruby, czy szczebelki w sankach nie są połamane;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach – taka wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych;
  • Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia są zwisające z balkonów, dachów masywne nawisy i sople lodu – zrezygnuj z zabawy w takim miejscu;
  • Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż możesz doprowadzić do kolizji a nawet wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w innych śnieżkami wypełnionymi piaskiem, szkłem bądź innymi niebezpiecznymi przedmiotami, bo możesz wyrządzić komuś krzywdę;

W sieci

  • Młodzież, zwłaszcza ta nieco starsza, większą część wolnego czasu spędzi zapewne przed internetem. Warto zainteresować się tym, co nasze dziecko robi w sieci. Internet jest ogromnym dobrodziejstwem, ale kryje też wiele niebezpieczeństw.
  • Wolny czas sprawia, że młodzież często nawiązuje nowe znajomości, kontakty. Obserwujmy nasze dzieci, rozmawiajmy z nimi, by utrwalać w nich poczucie własnej wartości oraz kształtować zdolność do samodzielnych odpowiedzialnych wyborów, opartych o wiedzę i umiejętności związane z pozytywnymi wartościami społecznymi.

Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek. We wszystkim potrzebny jest umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność. To czynniki, które gwarantują nam bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych i powrót do ław szkolnych.

18.12.2018