Dzień wagarowicza pod kontrolą - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Dzień wagarowicza pod kontrolą

Data publikacji 21.03.2018

Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W powiecie średzkim słoneczna pogoda, więc czuć już w powietrzu zbliżającą się zieloną oprę roku. 21 marca to też wśród młodzieży popularny „dzień wagarowicza”. Mając to na uwadze policjanci prowadzić będą działania skierowane na ograniczenie łamania prawa przez młodzież.

21 marca br. nie zabranie funkcjonariuszy w rejonie parków czy jeziora. Kontrolowane będą miejsca chętnie wybierane przez młodzież do przesiadywania i spożywania alkoholu. Te zintensyfikowane działania mundurowych wynikają z popularnego wśród nastolatków „dnia wagarowicza”, który przypada właśnie dziś w pierwszy dzień wiosny.

Policjanci sprawdzać będą również sklepy i punkty gastronomiczne. Weryfikowane będzie to czy w miejscach tych sprzedawcy nie łamią przepisów sprzedając niepełnoletnim alkohol. Warto przypomnieć, że Ustawa o wychowaniu w trzeźwości wskazuje, że sprzedawcom i właścicielom sklepów sprzedających alkohol grozi grzywna, a jej maksymalna wysokość wynosi 5 tys. zł. Kolejna kara to utrata koncesji na handel wyrobami alkoholowymi. I co ważne jeśli sprzedawanie alkoholu małoletniemu wpływa na jego rozpijanie to czyn ten jest przestępstwem. Art. 208 kodeksu karnego mówi, że: Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast sam małoletni przyłapany na piciu alkoholu będzie musiał stanąć przed Sądem Rodzinnym. To on ocenia na jaka karę zasłużył łamiąc prawo.

Szczęściem wiele placówek edukacyjnych wyszło naprzeciw zagrożeniom nastolatków i właśnie dziś w Dzień Wagarowicza przygotowało lżejszą formę zajęć lekcyjnych, bądź zamiast tego różnego rodzaju konkursy, czy zawody sportowe.


 

18.12.2018