Okradli seniorkę – Uważaj na oszustów, nie ufaj, bądź ostrożny! - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Okradli seniorkę – Uważaj na oszustów, nie ufaj, bądź ostrożny!

Data publikacji 20.09.2019

19 września w Środzie Wlkp. dwóch mężczyzn podających się za pracowników wodociągów okradli seniorkę. Oszuści podając się za pracowników wodociągów weszli do mieszkania pod pretekstem awarii wody. Apelujemy o nie wpuszczanie żadnych obcych osób do domu. Wśród przestępstw na szkodę seniorów w czołówce są oszustwa „na legendę” - pracownika opieki, policjanta, fachowca, wnuczka…. Wyobraźnia przestępców i brak sumienia nie znają granic.

Wczoraj przestępcy okradli 76-letnią mieszkankę Środy. 19 wrzenia br. około godziny 13.30 do mieszkania 76 – letniej kobiety zapukali dwaj mężczyźni.  Podając się za pracowników  wodociągów weszli do mieszkania pod pretekstem awarii wody i sprawdzenia ciśnienia w kranach. Jeden z nich w łazience zajął uwagę kobiety problemami instalacji wodnej, drugi pozostał w korytarzu. Po opuszczeniu domu przez „fachowców” seniorka zorientowała się z szafki zniknęła jej złota biżuteria.

Sprawa została zgłoszona organom ścigania. Policjanci ustalili, że przestępstwa dokonał mężczyzna z wyglądu około 60 lat, około 165 cm wzrostu, krępej budowy ciała, posiadający szpakowate włosy i widoczne braki w uzębieniu. Drugi z mężczyzn który brał udział w kradzieży był szczupły i wyglądał na około 30 lat. Prowadzący postępowanie funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego czynu. W sprawie tej można kontaktować się całodobowo z oficerem dyżurnym średzkiej Policji pod numerem tel. 61 286 7211.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie.  Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Policjanci ostrzegają przed osobami, które wydajć się bardzo miłe – mają złe zamiary i bez skrupułów mogą zagarnąć wszystkie oszczędności nestora. Działając metodą tzw. „na wnuczka”, „inasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Bazują na ich chorobie, wieku, słabym wzroku, trudności z poruszaniem, a nawet zwykłym dobrym sercu.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.

Pamiętajmy aby stosować się do podstawowych zasad:
- nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
- nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
- jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
- nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
- jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 112.

23.09.2020