Nie słuchasz sądu? – popełniasz przestępstwo - DZIELNICOWI - KPP Środa Wlkp

DZIELNICOWI

Nie słuchasz sądu? – popełniasz przestępstwo

W ostatnich dniach na średzkich drogach policjanci - w tym głównie dzielnicowi - ujawnili sporo kierowców, którzy zignorowali wyroki sądu. W ich przypadku wymiar sprawiedliwości orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych,a oni z niego zadrwili. Teraz usłyszeli kolejne zarzuty, bowiem kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu - popełnia przestępstwo. Byli i tacy, którzy prócz sądowego zakazu kierowali samochodem pijani!

Jazda samochodem mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, niesie za sobą poważne konsekwencje. Według przepisów jeśli osoba kierująca pojazdem ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to odpowiada przed sądem z art. 244 Kodeksu Karnego.

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Na taką właśnie karę naraził się mieszkaniec Środy. 14 lutego br. o godz. 1.10 w nocy, na osiedlu Jagiellońskim funkcjonariusze Zespołu Interwencyjno - Patrolowego skontrolowali kierującego peugeotem expert. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna nie ma przy sobie prawa jazdy. Szybko wyszło na jaw, że średzianin posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do maja 2018 roku. Zakaz ten wydał Sąd Rejonowy w Środzie, który wskazywał 41-latkowi, że nie wolno mu kierować pojazdem żadnej kategorii.

Taką samą karą zagrożony jest czyn popełniony przez 58-latka 12 lutego br. Było to w Kolniczkach. Właśnie tam dzielnicowy Posterunku w Nowym Mieście nad Wartą zatrzymał kierującego fiata sceicento. W trakcie kontroli wyszło na jaw, że mieszkaniec nowomiejskiej gminy kierował pojazdem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii.

Trzy dni wcześniej 9 lutego w Chociczy dzielnicowy również zatrzymali kierowcę, który zakpił z sądowej kary. W piątek około godz.12.00 policjant zatrzymał do kontroli pojazd marki daewoo tico. Mieszkaniec gminy Nowe Miasto nad Wartą był pijany. W organizmie miał 1,76 promila, a w trakcie kontroli okazało się, że posiada sądowy zakaz kierowania wszystkimi pojazdami mechanicznymi. Wyrok ten sąd wydał za podobne zachowanie, czyli kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

 

23.01.2019