W trosce o samotnych i bezdomnych – sprawdzamy i oferujemy pomoc - DZIELNICOWI - KPP Środa Wlkp

DZIELNICOWI

W trosce o samotnych i bezdomnych – sprawdzamy i oferujemy pomoc

Jeszcze kilka dni bardzo niskich temperatur. Szczególnie groźne pod tym względem są noce. Policjanci ze Środy cały czas kontrolują miejscowości naszego powiatu pod kątem osób mogących potrzebować pomocy. Takie kontrole wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście nad Wartą przeprowadzono w ostatnich dniach. Często są również sprawdzane zbiórki wodne, stawy i jeziora, gdyż zmarznięta tafla nigdy nie daje gwarancji, że wchodząc na nią jesteśmy bezpieczni.

Siarczyste mrozy nie odpuszczają. Policjanci cały czas mają na uwadze bezpieczeństwo osób samotnych, bezradnych i bezdomnych. W tych kontrolach wspierają ich pracownicy służb socjalnych. Działania prewencyjne są aktywnie prowadzone przez dzielnicowych i funkcjonariuszy Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego średzkiej komendy.

W ostatnich dniach kierownik posterunku w Nowym Mieście nad Wartą asp. Sławomir Jarecki i st. post. Jakub Zawielak wraz z przedstawicielkami tamtejszego Ośrodka Pomocy Społecznej - Katarzyną Michalak i Pauliną Antkowiak wspólnie kontrolowali pustostany, opuszczone budynki, nieużywane pomieszczenia gospodarcze, czy dworce kolejowe w których często przebywają osoby bezdomne. Wiele z takich miejsc wskazywali sami mieszkańcy, których służby informowały również o sposobach postępowania w sytuacji zauważenia osoby potrzebującej pomocy.

Do mieszkańców trafiły specjalnie przygotowane przez pracowników socjalnych ulotki, w których apelowano o wzajemną pomoc sąsiedzką - szczególnie ważną dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

Policjanci podczas mrozów szczególną uwagę poświęcają osobom przebywającym na zewnątrz. Nawet krótki czas leżenia na ławce czy chodniku z powodu zasłabnięcia czy nadużywania alkoholu może grozić poważnymi odmrożeniami i wychłodzeniem organizmu. Dlatego cały czas podczas pełnionej całodobowo służby kontrolowane są parki, ulice oraz zbiorniki wodne. To, iż panuje niska temperatura nie daje żadnej gwarancji że na lodzie jesteśmy bezpieczni. Szczególny apel kierowaliśmy do opiekunów i rodziców, by nie dopuszczali do zabaw dzieci na zamarzniętym jeziorach i stawach.

23.01.2019