Dzielnicowi uczyli samoobrony - DZIELNICOWI - KPP Środa Wlkp

DZIELNICOWI

Dzielnicowi uczyli samoobrony

Policjanci ze Środy przeprowadzili pierwsze szkolenie kuratorów i służb społecznych z zakresu samoobrony. Zajęcia będą odbywały się przez najbliższe trzy miesiące. Uczestnicy kursu będą uczyć się skutecznego reagowania na agresję i zagrożenie, które nierzadko występuje w ich pracy. Jak wskazują uczestnicy projektu, nauka przekazana przez dzielnicowych zdecydowanie poprawi poczucie ich bezpieczeństwa w pracy.

16 kwietnia br. w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Stadion Średzki spotkali się pracownicy pomocy społecznej, kuratorzy społeczni i zawodowi oraz dzielnicowi. Powodem niecodziennego miejsca szkolenia czyli hali sportowej był główny cel spotkania. Dzielnicowi postanowili przeprowadzić trzymiesięczny kurs podczas, którego nauczą pracowników innych służb jak bronić się w sytuacji zagrożenia.

Pomysł na edukację z zakresu samoobrony zrodził się dwa lata temu. To wtedy asp. sztab. Arkadiusz Kąsowski – kierownik średzkiej dzielnicówki -przeprowadził pierwsze takie spotkania dla pracowników socjalnych. Teraz chętnych do nauki było więcej. Grupę uczestników powiększyli kuratorzy społeczni i zawodowi.

Wymiana doświadczeń i stała praca na co dzień pozwoliła zauważyć, że tak samo jak dzielnicowy zarówno pracownik socjalny jak i kurator pełni służbę sam w trudnym środowisku. Często też lustracje sytuację rodzin wykonując te zadania bez niczyjego wsparcia. Dlatego też uczestnicy szkolenia podkreślali, że nauka przeprowadzona przez policjantów ze Środy, pozwoli im poczuć się bezpieczniej i przede wszystkim mieć świadomość, że nie jest się bezbronnym. Takie przeżycie zawsze jest traumatyczne, ale nigdy nie jesteśmy bez szans – rzeczowo tłumaczył instruktor A. Kąsowski. Nasza broń to zaskoczyć napastnika, zadziałać natychmiast i uciec – tłumaczył zebranym.

Prócz słów były również czyny, a dokładniej – rękoczyny. Uderzenia w najbardziej newralgiczne części ciała oraz trening ciosów i kopnięć mógł przećwiczyć każdy uczestnik tej akcji. Praktyczne zajęcia poprowadził asp. sztab. A. Kąsowski, który jako instruktor sportu oraz instruktor technik interwencyjnych, przygotował szereg wskazówek dla słuchaczy. Szkolenie aktywnie wspierała dzielnicowa sierż. Anna Misterska – instruktor sportu i wieloletnia zawodniczka taekwondo.

Funkcjonariusze tłumaczyli i wyjaśniali jak się bronić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Uczestnikom szkolenia energii i zapału do działania, a także zadawania ciosów i uderzeń nie brakowało! Wszyscy ćwiczyli na 100 %. Przed nimi jeszcze pięć treningów, które pozwolą nauczyć się podstaw własnej obrony.

 

 

23.01.2019