Protest Kraków - NSZZ Policjantów - KPP Środa Wlkp

NSZZ Policjantów

Protest Kraków

 
.   .
.


Szanowni państwo!

W dniu 19.02.2009 r. w Krakowie Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. jednocząc się z Policjantami i innymi służbami mundurowymi z całej Polski czynnie uczestniczyli w proteście- manifestacji zorganizowanej przez Niezależne Samorządne Związki Zawodowe. Pojechali tam, aby wspólnie z innymi wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec planów Rządu zmierzających do wydłużenia minimalnego okresu służby z 15 do 25 lat „w mundurze”. Niestety, mogliście Państwo, sugerując się mediami, zostać okłamani- nie każdy policjant odchodząc po 15 latach służby otrzymuje emeryturę w wysokości 2500 zł.


Nie jest to prawdą!

W chwili obecnej policjant z „patrolówki”, dzielnicowy czy detektyw (czyli zdecydowana większość wszystkich pracujących funkcjonariuszy) z 15-to letnim stażem służby zarabia około 2200- 3000 zł. brutto, przechodząc na emeryturę otrzyma 40% z tego, czyli 880- 1200 zł. brutto. Dlatego też większość koleżanek i kolegów Policjantów nie decyduje się na odejście na emeryturę po 15-tu latach służby- w skali kraju jest to zaledwie 2, 7 % funkcjonariuszy, natomiast w ostatnich kilkunastu latach w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. był 1 ( JEDEN!) taki przypadek. Protest jednak nie miał na celu walki o pieniądze. Warunki spowodowane „działalnością” rządu, nadmierna biurokracja, paradoksalne i nieprzemyślane przepisy ale i statystyki, czyli mnożące się tabelki i rubryki do zapełnienia cyferkami kreują widziany przez Was wizerunek Policji. Policji goniącej za rowerzystą, bo może jest pijany. Po co ?! Dla kolejnej „cyferki w statystyce” poprawiającej obraz skuteczności chwytania przestępców „na gorącym uczynku” ku uciesze naszych przełożonych. Za to nie ma żadnej nagrody! Na tym m. in. polega praca policjanta. Praca, gdzie często dziś pytamy, jak jutro pracujemy, bo nastąpiła zmiana w grafiku. Praca w godzinach nocnych, dniach wolnych i świątecznych za które nie ma specjalnej, dodatkowej gratyfikacji, tak samo, jak nie ma dodatkowych pieniędzy za wypracowane nadgodziny spowodowane m. in. brakami kadrowymi. Brakami, które pogłębią się w związku z nowelizacją Ustawy proponowanej przez Rząd, która spowoduje lawinową ucieczkę Policjantów posiadających prawo do emerytury „do cywila”. My niejednokrotnie narażamy swoje życie przy pościgach za niebezpiecznymi przestępcami, interwencjach wobec osób nieprzewidywalnych, chorych psychicznie czy też wobec nosicieli chorób zakaźnych. Wszystko to kumuluje się i odbija na zdrowiu naszym ale i naszych najbliższych.


Podsumowując:

Czy Wy, społeczeństwo, będziecie czuć się bezpiecznie, wiedząc, że chronią Was policjanci w patrolu 2 osobowym, którzy „razem” mają ponad 100 lat?! Odpowiedzcie sobie sami.

Dziękujemy za Państwa czas poświęcony na przeczytanie tej informacji i jednocześnie liczymy na wyrozumiałość i akceptację dla naszych działań.

 Sekretarz Zarządu
  młodszy aspirant Jarosław Pałasz

 

 


 

.
. Do góry .
23.10.2019