Mapy zagrożeń

Półtora tysiąca zgłoszeń – Średzianie polubili Krajową Mapę Zagrożeń

Przez ponad rok policjanci zachęcali mieszkańców powiatu średzkiego do sygnalizowania stróżom prawa miejsc niebezpiecznych. Każdy sygnał został sprawdzony kilkukrotnie. W sumie średzka Policja obsłużyła blisko półtora tysiąca zgłoszeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. Prosta w użyciu internetowa aplikacja jest aktywnym narzędziem w ręku obywatela, który może wskazywać stróżom prawa miejsca niebezpieczne i warte kontroli.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od ponad roku. Inauguracja tego internetowego narzędzia nastąpiła we wrześniu 2016 r. Od początku istnienia tej formy kontaktowania się z Policją funkcjonariusze skupili się na promocji Mapy w powiecie średzkim. Była ona między innymi głównym tematem debat społecznych organizowanych przez miejscowych stróżów prawa. Była też rozmowa o tym narzędziu z przedstawicielami innych służ, instytucji czy z radnymi. Informacja trafiła też do obywateli za pośrednictwem ulotek, plakatów czy spotkań z dzielnicowymi. Nawet szkolenia dla seniorów również były poświęcone edukacji w zakresie korzystania z tej możliwości sygnalizowania zagrożenia w swoim środowisku lokalnym.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Praktycznie od początku uruchomienia Mapy średzianie chętnie z niej korzystają. Przez 14 miesięcy średzka Policja za pośrednictwem Internetu przyjęła i obsłużyła blisko półtora tysiąca zgłoszeń. Cały czas niezmiennie prym wiedzie tematyka ruchu drogowego. Dokładnie 1/3 sygnalizowanych zagrożeń dotyczyła miejsc, w których kierowcy przekraczają prędkość. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców w miejsca zagrożone kierowane były patrole z radarem, które potwierdziły, aż 63% miejsc wskazywanych przez obywateli.

Prócz przekraczania prędkości średzianie zgłaszali problemy z nieprawidłowym parkowaniem, a także spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym. Pozostałe zagrożenia - choć są rzadziej zgłaszane - jednak policjanci weryfikują je równie skrupulatnie. Należą do nich m.in. zła organizacja ruchu, niszczenie zieleni, miejsca grupowania się małoletnich czy dzikie wysypiska śmieci.

Cały czas zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i do zgłaszania nam ujawnionych nieprawidłowości i naruszeń prawa. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia mundurowi podejmują czynności mające na celu wyeliminowanie danego zagrożenia. Jeszcze raz zwracamy uwagę na to, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy temu, aby zgłaszać potrzebę pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 997.

 

23.01.2019