Mapy zagrożeń

Ponad dwa tysiące zgłoszeń – Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa

Średzianie polubili system informowania służb o problemach w swoim środowisku lokalnym. Mieszkańcy od początku funkcjonowania narzędzia, dokonali ponad 2 tysięcy zgłoszeń o różnego typu zagrożeniach i nieprawidłowościach. Sugestie mieszkańców na bieżąco brane są pod uwagę przy dyslokowaniu policyjnych patroli. Celem mundurowych jest całkowite wyeliminowanie wskazywanego przez obywateli zagrożenia.

O krajowej mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa pisaliśmy już wiele, ale też ciągle warto przypominać mieszkańcom tę prostą formę informowania służbo o miejscowym zagrożeniu. Od momentu jej wdrożenia tj. od 20 września 2016 roku promowaliśmy ją wśród mieszkańców powiatu średzkiego jako alternatywną formę zgłaszania niepokojących spraw i problemów.

Dziś można stwierdzić, że narzędzie to przyjęło się, a średzianie korzystają z niej nader często.Za pośrednictwem Mapy zgłoszono w powiecie średzkim prawie 2300 różnego typu zagrożeń. W tym roku potwierdzono blisko 40% sygnałów zgłaszanych przez mieszkańców. Tendencja -jeśli chodzi o tematykę zagrożeń - nie zmienia się praktycznie od chwili wdrożenia tego systemu.Prym wiedzie niezmiennie „przekraczanie dozwolonej prędkości”. Takich zgłoszeń od początku roku było 217, z tego policjanci potwierdzili połowę. Na drugi miejscu są zgłaszane kłopoty związane z nieprawidłowym markowaniem. Takich sytuacji zgłaszano 178, a potwierdzono 1/3. Policjanci wskazują, że kierowcy nagminnie łamią przepisy dotyczące parkowania. Dotyczy to różnych miejsc, jednak najbardziej niebezpieczne jest to w sytuacji, gdy dotyczy obrębu skrzyżowania, czy przejść dla pieszych. W takich przypadkach kierowcy muszą liczyć się tez z dużo wyższym mandatem.

Średzianie nadal często na Mapie zaznaczają miejsca, w których spożywany jest alkohol. Takich zgłoszeń było w tym roku blisko 90 i potwierdzono również 1/3 z nich. Zgłoszenia, które funkcjonariusze określą jako potwierdzone wdrażane są przez kierownictwo Wydziału Prewencji w policyjne zadania do służby. Celem jest wyeliminowanie wskazanego przez mieszkańców zagrożenia. Z monitorowanych przez Policję danych wynika, że w naszym powiecie całkowicie zniwelowano blisko setkę zgłoszonych w tym roku zagrożeń.

Mundurowi podkreślają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, które umożliwia obywatelom wskazywanie służbom miejscowych problemów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zdarzeń pilnych i nagłych należy kontaktować się z oficerem dyżurnym Policji pod numerem 997.

Powrót na górę strony