Prawo jazdy tylko dla rozsądnych - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Prawo jazdy tylko dla rozsądnych

prawo_jazdy_1Mundurowi zgodnie nowymi przepisami zatrzymają prawo jazdy każdemu kierowcy, który w terenie zabudowanym rażąco naruszy prędkość, czyli pojedzie o ponad 50 km/h więcej niż przewidują znaki. Od początku lipca średzka drogówka ośmiokrotnie zatrzymywała prawa jazdy właśnie w takich przypadkach. Byli też tacy, którym konieczne było wydłużenie zatrzymania dokumentu z 3 miesięcy do pół roku.

 

 

Prawo ruchu drogowego zostało zaostrzone by poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Na terenie powiatu średzkiego od początku lipca br. prawo jazdy straciło ośmiu kierowców. Wszystko za sprawą zdecydowanie zbyt szybkiej jazdy.

29-letni mieszkaniec powiatu wrzesińskiego, prowadząc peugeota, stracił prawo jazdy w pierwszy dzień lipca, ponieważ w Dzierżnicy jechał w terenie zabudowanym z prędkością 120 km/h. Jego rówieśnik stracił dokument uprawniający do kierowania tydzień później 8 lipca br. W tej samej miejscowości jechał on audi A4 z prędkością 117 km/h. Chwilę później, również na tej samej drodze z prędkością 103 km/h jechał 28-letni kierowca forda. Prócz mandatu również pozbył się prawa jazdy na 3 m-ce. Ten dzień był również pechowy dla mieszkanki Kórnika, która „wpadła” na policyjny radar w Janowie. Urządzenie do pomiaru prędkości wykazało że jechała oplem corsa w terenie zabudowanym z prędkością 108 km/h. O 69 km/h za szybko jechał w Kijewie 30-latek, który kierował oplem corsa. Policjanci i w tym przypadku wdrożyli procedurę administracyjnego zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące. Kolejnym, który stracił dokument uprawniający do kierowania był mieszkaniec Gniezna. 21-latek powinien jechać z prędkością 50 km/ hm, a zamiast tego licznik jego bmw w terenie zabudowanym wskazywał 125 km/h. 17 lipca stracił też prawo jazdy mieszkaniec Środy. 23-latek w Środzie na ul. Popiełuszki (obwodnica miasta) jechał z prędkością 111 km/h. Pożegnał się z dokumentem na kwartał.

Oczywiście prócz zatrzymania dokumentu na 3 m-ce wszyscy kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi zgodnie z obowiązującym taryfikatorem tj. od 400 do 500 zł. Ponadto każdy z nich otrzymał 10 punktów karnych.

Ponadto w miniony wtorek 14 lipca, na drodze krajowej nr 11, na wysokości Pętkowa, policjanci drogówki zatrzymali kierowcę ciężarówki m-ki man. Mężczyzna przekroczył dopuszczalną prędkość o 20 km/h. Podczas kontroli wyszło na jaw, że ponad miesiąc temu, mundurowi zatrzymali temu właśnie kierowcy prawo jazdy, za rażące przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Funkcjonariusze ze średzkiej komendy sporządzili dokumentację nie tylko w celu skierowania wniosku o ukaranie do sądu za popełnione wykroczenie, ale również powiadomili starostę by zgodnie z przepisami wydłużył zatrzymanie prawa jazdy z 3 miesięcy do pół roku.

Policjanci ruchu drogowego podkreślają, że nowe przepisy działają. „Gołym okiem” widać, że kierowcy zdejmują nogę z gazu i jadą wolniej. Mimo to wciąż zdarzają się tacy, którzy z ponad setką na liczniku wjeżdżają w teren zabudowany. Tacy kierowcy nie mają co liczyć na pouczenie. Celem działań wszystkich policjantów jest podniesienie bezpieczeństwa na polskich drogach, dlatego pobłażanie kierowcom rażąco łamiącym przepisy drogowe nie mają racji bytu.

23.10.2019