Ruch drogowy

Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego – Czas na podsumowanie NURD w Środzie

Działania kontrolne policjantów w ramach akcji Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego - NURD zostały już zakończone. Działania funkcjonariuszy Wielkopolski wspierali również policjanci ze średzkiej drogówki. W całym województwie skontrolowano ponad pół tysiąca pojazdów.

16 listopada br. w trakcie 24 godzin kontroli drogowych, funkcjonariusze z całej Wielkopolski odnotowali 758 wykroczeń, nałożyli 935 mandatów, odebrali 43 dowody rejestracyjne oraz 3 prawa jazdy, z czego jedno było za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym.

W powiecie średzkim kierowcy jeździli dużo ostrożniej. Nie ujawniono żadnego kierowcy, który „szalał” z prędkością w terenie zabudowanym. Tu owszem były przewinienia związane ze zbyt szybką jazdą, ale nie tak radykalne, by kwalifikowały się na zatrzymanie prawa jazdy. Co również cieszy wszyscy sprawdzeni kierowcy byli trzeźwi. 36 osób spośród wszystkich skontrolowanych zostało ukaranych za różne wykroczenia. Prym wiodło nieprawidłowe zachowanie kierowcy wobec pieszego lub rowerzysty, oraz przekroczenie prędkości w obrębie przejścia dla pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego również nie byli krystaliczni. W aż 11 przypadkach funkcjonariusze dyscyplinowali pieszych za nieprawidłowe zachowanie na drodze, a pięciu piesi otrzymali mandaty za przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Statystyki niestety są zatrważające. W całej Wielkopolsce odnotowuje się wzrost wypadków, również tych z udziałem pieszych. Dlatego też działania pod nazwą NURD będą powtarzane, a piesi i rowerzyści na równi z kierowcami będą przywoływani do przestrzegania przepisów drogowych. Funkcjonariusze podkreślają, że na pewno nie będzie można liczyć na przymrużenie oka w sytuacji, gdy piesi nie będą nosić odblasków poza terenem zabudowanym. To wszystko ma służyć zmniejszeniu liczby tragedii drogowych i poprawie bezpieczeństwa drogowego.

źródło zdjęcie: http://wypadekdrogowy.co.uk/potracenie-pieszego/

17.12.2018