Dla bezpieczeństwa pieszych – NURD - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Dla bezpieczeństwa pieszych – NURD

Od 7 do 9 lutego br. średzka drogówka – podobnie jak policjanci w całym kraju, prowadzić będzie działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa głównie pieszych użytkowników dróg. Przypominamy, że element odblaskowy to niewielki skrawek fluorescencyjnego materiału, który naprawdę może ocalić życie. Świećmy zatem przykładem i nośmy odblaski.

Od najbliższej środy 7 do 9 lutego, trwać będą w całej Polsce policyjne działania NURD. To skrót od nazwy „ Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” . Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że każdego dnia jest uczestnikiem ruchu drogowego - wychodząc do pracy, sklepu, czy na spacer, jadąc na przejażdżkę rowerową. Pieszych i rowerzystów nazywa się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo w przeciwieństwie do użytkowników aut nie chroni ich nic - nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszek powietrznych, czy stref zgniotu. Dlatego zdarzenia z udziałem tej grupy są często tragiczne w skutkach.

Teraz zimą, kiedy pogoda nie sprzyja ani dobrej koncentracji, ani widoczności piesi są bardziej narażeni na wypadki. Policjanci drogówki dbają o profilaktykę w tym zakresie. Apele o używanie odblasków są już chyba wszystkim dobrze znane. Trzydniowe działania pozwolą policjantom zwrócić uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych, ale także przez samych pieszych i rowerzystów. Ubiegłoroczne zdarzenia cały czas utrzymują trend jeśli chodzi o przyczyny kolizji i wypadków.

Jedźmy wolniej i ostrożniej. Miejmy pokorę do aury, która nie powinna nas zaskoczyć śniegiem czy zmarzniętą nawierzchnią – w końcu mamy zimę! Szanujmy się nawzajem czy jesteśmy pieszymi, lubimy rower czy też siedzimy za kółkiem. To pozwoli nam to mieć mniej stresu, lepsze samopoczucie i większe bezpieczeństwo.

17.11.2018