Międzypowiatowe działania kontrole - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Międzypowiatowe działania kontrole

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. w miniony wtorek przeprowadzili wzmożone kontrole drogowe. W akcji udział brali także policjanci drogówki z ościennych powiatów. Jak podkreśla naczelnik średzkiej drogówki – akcje będą organizowane dopóki kierowcy nie będą jeździć ostrożniej, a ilość wypadków nie spadnie.

W miniony wtorek 13 lutego br. na terenie powiatu średzkiego można było zauważyć większą liczbę policjantów ruchu drogowego. Wszystko za sprawą powtarzanych cyklicznie działań międzypowiatowych ukierunkowanych na egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych. W tym dniu, na terenie naszego powiatu służbę pełnili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ze Środy Śremu, Wrześni, Jarocina i Poznania.  Cykliczne działania organizowane są w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu oraz w celu uświadomienia kierowcom, że popełnianie wszystkich - nawet drobnych wykroczeń drogowych, może czasem prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń.

Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia związane z przekraczaniem prędkości, nieprawidłowym wyprzedzaniem, nieudzielaniem pierwszeństwa przejazdu, a także jazdą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i przewożeniem dzieci bez fotelików. Policjanci kontrolowali też, czy kierujący pojazdami są trzeźwi. Funkcjonariusze ujawnili w sumie 79 wykroczeń. Piętnaście osób nie korzystało podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, natomiast 14 osób popełniło inne wykroczenia drogowe. Zdecydowana większość wykroczeń, to przekraczanie dopuszczalnej prędkości – takich przypadków była ponad połowa (43).

Mimo sporej ilość policjantów, na średzkich drogach nie obyło się bez zdarzeń drogowych. Tego dnia o 8 rano na krajowej 11-stce, na wysokości miejscowości Koszuty Huby, mieszkaniec Środy kierując suzuki liana zasnął za kierownicą, w wyniku czego zjechał z jezdni do przydrożnego rowu. Na szczęście nic mu się nie stało.

Do kolejnego zdarzenia doszło 45 minut później w miejscowości Zaniemyśl. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, że na skrzyżowaniu ulicy Średzkiej z Powstańców Wielkopolskich mieszkaniec powiatu słupeckiego kierując fordem w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym m-ki lexus, którego kierująca z obrażeniami ciała - zakwalifikowanymi jako lekkie - została przetransportowana do szpitala w Środzie.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego ze Środy – podkom. Marcin Puzicki podkreśla, iż miniony dzień potwierdza zasadę, że choć policjantów na średzkich drogach było cztery razy więcej niż zwykle, to i tak kierowcy popełniali błędy za kierownicą, które skutkowały zdarzeniami drogowymi. Zatem wsiadając za kółko bądźmy w pełni skupieni na jeździe, wypoczęci i trzeźwi. Dostosowujmy prędkość do warunków panujących na drodze, zapinamy pasy i ustępujmy pierwszeństwa nie tylko innym kierującym ale również niechronionym użytkownikom dróg. Po prostu wszyscy starajmy się poprawiać bezpieczeństwo drogowe. Jest to z korzyścią dla nas wszystkich.

17.11.2018