Ruch drogowy

Spadający lód – poważne zagrożenie drogowego

W ostatnich dniach na terenie powiatu średzkiego doszło do kilku zdarzeń drogowych, w których spadający lód z auta uszkodził pojazd jadący za nim. Przypominamy, że takie incydenty potrafią być bardzo groźne w skutkach. Lód jest twardy jak kamień, spadając z poprzedzającego auta, nie tylko może rozbić szybę czołową, ale stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzi w pojeździe jadącym z tył. Nieodśnieżenie auta to również wykroczenie za które grozi grzywna.

W ostatnich dniach na terenie powiatu średzkiego doszło do trzech incydentów drogowych spowodowanych przez spadający lód. Wszystkie zdarzenia wyglądały wręcz identycznie. Z naczepy jadącego z przodu samochodu ciężarowego oderwała się bryła lodu i spadała na auto jadące za tirem. Tak było dwukrotnie na trasie katowickiej oraz na autostradzie A2 w kierunku na Warszawę, gdzie policjant ze Środy potwierdził, że w taki właśnie sposób uszkodzona została skoda .

Naczelnik drogówki komp. Marcin Puzicki wskazuje, że tafle lodu spadające samochodów mogą stanowić duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Przy dużej prędkości lód może uderzyć w szybę innego samochodu i doprowadzić do wypadku. Niestety niekiedy są one bardzo poważne. Pamiętam, że kiedyś sam obsługiwałem wypadek śmiertelny, do którego doszło właśnie z powodu tego, że bryła lodu spadła na auto osobowe jadące za nieodśnieżonym zestawem ciężarowym.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest właściwe przygotowanie samochodu do jazdy. Nieodśnieżone auto jest zagrożeniem w ruchu – przypomina szef drogówki i wskazuje, że nieprzygotowanie samochodu do jazdy jest traktowane jako wykroczenie. Główne grzechy kierowców w tym temacie to nieodśnieżony samochód, brudne lub zalepione śniegiem reflektory czy tablice rejestracyjne. Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Kierowca musi mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być więc przynajmniej szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa a także lusterka. Oczywiście najlepiej, żeby wszystkie takie były, to tylko i wyłącznie poprawi nasze bezpieczeństwo.
Zabrudzone i oblepione śniegiem nie mogą być też przednie i tylne reflektory, tablice rejestracyjne, czy kierunkowskazy. Śnieg nie może zalegać również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy bagażnika, bo może się skończyć tak jak w opisanych powyżej przypadkach.

Powrót na górę strony