Radarowa kaskada - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Radarowa kaskada

W miniony czwartek 14 maja, policjanci średzkiej drogówki włączyli się w krajową akcję pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”.  Celem takich działań jest wykrycie tych kierowców, którzy zmniejszają prędkość tylko na widok radiowozu, a nie dla samej zasady jazdy bezpieczną prędkością.

Taktyka kaskadowego pomiaru prędkości przypomina kierującym, że zgodnie z przepisami należy jeździć cały czas. Zdarza się, że kierowca po minięciu policyjnego patrolu, czy masztu z fotoradarem gwałtownie przyspiesza.

Jak wskazuje naczelnik średzkiej drogówki kom. Marcin Puzicki kierowca jest odpowiedzialny za dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Co wcale nie znaczy, że jeśli jedzie dozwoloną prędkością np. 90 km/h to w danej chwili jest to prędkość bezpieczna. To podstawowy błąd niedoświadczonych kierowców. To na prowadzących pojazdy spoczywa odpowiedzialność za to, by jechać z taką szybkością, podczas której zapanują nad pojazdem.

Szef ruchu drogowego wskazuje, że planując kaskę wyznaczał patrole w nieznacznej odległości od siebie. Patrole były mobline. Zmieniały dyslokacje podczas służby. Oficer informuje, że w działaniach wykorzystano zarówno radiowozy oznakowane, nieoznakowane wideorejestrator oraz policyjne motocykle. W trakcie działań blisko dwudziestu kierowców jechało za szybko, ale to nie wszystko. Podczas kontroli policjanci sprawdzali trzeźwość, stan techniczny pojazdów, obowiązkowe wyposażenie, wymagane dokumenty, a także stosowanie się do obowiązku zasłaniania nosa i ust. Za te ostatni zostało ukaranych 5 osób, ale co ważne nie było uwag do stanu trzeźwości kierowców.

Specjaliści wskazują, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu cały czas prowadzi w przyczynach wypadków najtragiczniejszych w skutkach. Przypominamy, że bardzo często do wypadków dochodzi podczas wręcz doskonałych warunkach atmosferycznych. Sucha nawierzchnia, prosta droga oraz dobra widoczność powodują, że kierowcy przeceniając swoje umiejętności, rozwijają dużą prędkość. W takiej sytuacji drobny błąd może dać tragiczne efekty.

  • Policjant przeprowadza kontrolę drogową
  • Policjant przeprowadza kontrolę drogową ciężąrówki
  • Policjant przeprowadza kontrolę drogową motocyklisty
  • Policjant zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej
  • Policjant zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej
  • policjant wykonuje pomiar radarem
  • Policjant przeprowadza kontrolę drogową
  • Policjant przeprowadza kontrolę drogową
  • policjant wykonuje pomiar radarem
31.05.2020