Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z prmilami na drodze

Data publikacji 07.08.2013

badanietrzezwosci29-letnia rowerzystka skontrolowana w Solcu miała w organizmie 2 promile alkoholu. Kontrolowany kilka minut wcześniej kierowca jednośladu – 1 promil i sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami. Policjanci przypominają, że alkohol i kierowanie to połączenie, które może prowadzić do tragicznych zdarzeń.

 

 

Będąc pod wpływem alkoholu nie należy prowadzić pojazdu. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o samochody. Łamaniem prawa jest również kierowanie innymi pojazdami. Po spożyciu „wyskokowego trunku” nie należy kierować autem, ciągnikiem, motocyklem, motorowerem, a nawet rowerem. Kierowcy jednośladów stanowią zagrożenie dla samych siebie, jak również dla innych użytkowników dróg. Nagłe zachwianie, utrata równowagi na jednośladzie, zjechanie do środka jezdni, może być przyczyną bardzo groźnych zdarzeń. Dlatego też funkcjonariusze podczas pełnienia służby kontrolują stan trzeźwości zarówno kierujących samochodami jak i innymi pojazdami, również jednośladami. M.in. wczoraj, policjant „patrolówki” sprawdził stan trzeźwości jadącego w Śnieciskach rowerzysty. Mężczyzna miał w organizmie blisko promil alkoholu. Podczas kontroli okazało się, ze 54-latek jechał mimo wydanego przez sąd zakazu kierowania pojazdami i rowerami. Sąd orzeka takie zakazy właśnie za kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Zaledwie 10 minut później policjantka Rewiru Dzielnicowych w Nowym Mieście nad Wartą, patrolując miejscowość Solec (gm. Krzykosy)skontrolowała kobietę kierującą rowerem. Rowerzystka sprawiała wrażenie pijanej. Podejrzenia funkcjonariuszki potwierdziły się. 29-latka miała w organizmie 2,06 promila. Przypomnijmy, że prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości „...podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.”

Ponadto należy też pamiętać, że te surowe przepisy dotyczące trzeźwości nie dotyczą tylko kierujących pojazdami na drodze. Trzeźwość obowiązuje również tych, którzy w te upalne dni wybiorą się popływać po jeziorze kajakiem, motorówką czy łódką. Prawo dotyczące bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych mówi, że „znajdując się w stanie nietrzeźwości, zabronione jest (…) prowadzenie statku lub obiektu pływającego niebędącego pojazdem mechanicznym.” Wszystkie te działania funkcjonariusze wykonują po to by na terenie powiatu było bezpiecznie. By nie dochodziło do zdarzeń, których sprawcami są osoby pijane - nieodpowiedzialne za własne czyny. Dlatego kontroli stanu trzeźwości spodziewać się może każdy kto kieruje pojazdem, bez znaczenia czy jedzie on na dwóch czy czterech kołach.

Powrót na górę strony