Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zostali zatrzymani za znęcanie się nad bliskimi

Data publikacji 12.08.2013

grozby2W ubiegłym tygodniu, w ciągu zaledwie trzech dni do policyjnego aresztu trafiło, aż czterech sprawców gróźb i znęcania się nad swoją rodziną. Policjanci ze średzkiej komendy nawet kilka razy w tygodniu zatrzymują sprawców przemocy domowej. To przestępstwo, do którego dochodzi w domu, najczęściej bez świadków. Nierzadko proceder trwa latami. Sprawca bije, grozi, szarpie, poniża, straszy, upokarza współmałżonka czy rodziców. Pokrzywdzonymi są też dzieci, które żyją w strachu. Policjanci reagują na każde zgłoszenie o przemocy w rodzinie.

 

5 sierpnia funkcjonariusze interweniowali w Wolicy Nowej. Mieszkańcy tej miejscowości zawiadomili policjantów, że w jednym z domów mąż bije, wyzywa i straszy swoją żonę i dzieci. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzuty za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją rodziną. Wobec Ireneusza G. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych oraz nakazu powstrzymania się od spożywania alkoholu.

Podobnie 7 sierpnia zakończyły się dwie wieczorne interwencje domowe podejmowane przez funkcjonariuszy w miejscowości Zielniczki i Witowo. Obaj sprawcy znęcania się psychicznego i fizycznego nad rodziną oraz stosowania gróźb wobec bliskich zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Wobec mieszkańca Zielnik prokurator również zadecydował o nakazie opuszczenia domu.

Sprawa zatrzymania 8 sierpnia 36-letniego mieszkańca Brodowa zakończyła się analogicznie. W nocy Zdenerwowana kobieta zadzwoniła do policjantów po pomoc. Sprawcom domowej przemocy okazał się jej pijany syn, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją matką, groził jej również pozbawieniem życia. Po opuszczeniu aresztu policyjnego został zobligowany przez prokuratora do opuszczenia mieszkania oraz zakazu kontaktowania się i zbliżania do matki.

Policjanci przypominają, że bicie, grożenie, szarpanie, poniżanie, obrzucanie obelgami to tylko niektóre z przejawów przemocy domowej. Nikt nie powinien tolerować i zgadzać się na takie zachowanie, szczególnie wobec członków rodziny. Służby i instytucje w powiecie średzkim przypadki przemocy domowej rozpatrują szczególnie skrupulatnie i ściśle współpracują w takich sprawach ze sobą. Sprawca rodzinnej przemocy musi spodziewać się surowych sankcji. Wobec nich prokuratorzy najczęściej stosują nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę (nawet jeśli ma prawo własności do lokalu), zakaz zbliżania się sprawcy do pokrzywdzonego, zakaz kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi, dozór policyjny, a nawet areszt

Policjanci przypominają, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem.

Czy ktoś z Twoich bliskich:

  • bije Cię, popycha, szarpie?

  • grozi, że Cię zabije?

  • poniża, obrzuca obelgami?

  • kontroluje wszystko co robisz, z kim się widujesz?

  • nie pozwala Ci widywać się z rodziną i przyjaciółmi?

  • niszczy Twoją własność?

  • zabiera pieniądze, a potem każe o nie prosić?

  • obwinia Cię o swoje agresywne zachowanie?

    Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś TAK oznacza to, że doświadczasz przemocy domowej.


CO ROBIĆ W PRZYPADKU PRZEMOCY DOMOWEJ?

KROK 1

W sytuacji zagrożenia życia reagują policjanci patrolu interwencyjnego. W przypadku przemocy w rodzinie zakładają Niebieską Kartę – specjalny druk przygotowywany na takie sytuacje.

KROK 2

Na podstawie Niebieskiej Karty dzielnicowy obejmie rodzinę nadzorem i wskaże do jakich instytucji zwrócić się o pomoc.

KROK 3

Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy na terenie powiatu średzkiego (podane na drugiej stronie ulotki).

KROK 4

Złóż do Prokuratury lub na Policję wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

KROK 5

Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc, zawiadom Sąd Rodzinny, Prokuraturę lub Policję. Możesz to zgłosić policji, bezpośrednio w prokuraturze, możesz również powiedzieć o tym pracownikowi socjalnemu lub zwrócić się o pomoc w tej spraw do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

POMOCNE INFORMACJE:

Wykaz instytucji zajmujących się pomocą w sytuacjach kryzysowych:

1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,

ul. Szkolna 2,63-000 Środa Wlkp., tel. 61 287 06 40,

2. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Lipowa 12,

63-000 Środa Wlkp., tel. 61 285 86 32, www.srodawlkp.epcpr.pl e-mail: pcprsrodawlkp@pro.onet.pl

Powrót na górę strony