Bitwy Morskie bezpieczne na lądzie - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bitwy Morskie bezpieczne na lądzie

Data publikacji 28.07.2014

dsc_0910Służby policji, funkcjonariusze konwojówki, policjanci z sąsiednich powiatów Śremu i Poznania oraz wodniacy z Komisariatu Wodnego i mundurowi Państwowej Straży Rybackiej pracowali w minioną sobotę nad utrzymaniem ładu i porządku w Zaniemyślu. Wszystko w zawiązku ze sławną na całą Wielkopolskę imprezą – Zaniemyskie Bitwy Morskie, która odbywała się już po raz 16-sty nad Jeziorem Raczyńskich.

 

 

Bitwy Morskie” zawsze oznaczają, że letnie wakacje są na półmetku. W minioną sobotę petardy Zaniemyskich Bitew Morskich rozświetlały niebo nad wyspą należącą niegdyś do twórcy historycznych bitew – hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Po raz 16-sty władze gminy Zaniemyśl gościły turystów z całej Wielkopolski. Kilka tysięcy turystów i miłośników muzyki przybyło na organizowany koncert. Tego rozmiaru impreza plenerowa to zawsze wyzwanie dla służb mundurowych odpowiedzialnych za ład i porządek publiczny w miasteczku.

Podczas imprezy bezpieczeństwa turystów pilnowali nie tylko policjanci ze średzkiej jednostki policji. Odprawę do działań wszystkich funkcjonariuszy przeprowadził doświadczony szef prewencji średzkiej komendy podinsp. Piotr Kępski. Zwracał on uwagę policjantom na surowe represjonowanie wykroczeń naruszających porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli.

dsc_0951

Rozkazów i poleceń naczelnika wysłuchała kilkunastoosobowa drużyna funkcjonariuszy z poznańskich Oddziałów Prewencji, Komendy Miejskiej w Poznaniu, Komendy Powiatowej w Śremie, Ogniwa Konwojowego w Środzie oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej. Szef Wydziału Prewencji uczestniczył również w odprawie pracowników ochrony, którzy dbali o bezpieczeństwo na terenie imprezy masowej. Wyjaśniał tam sprawy związane z formą reagowania na określone zachowania, sposobami powiadamiania służb mundurowych oraz współpracy w czasie trwania imprezy.  

dsc_0902

W sumie w działaniach związanych z utrzymaniem porządku publicznego w Zaniemyślu i na drogach tej gminy zaangażowanych zostało 29 policjantów. Teren akwenu wodnego, na którym po zapadnięciu zmroku odbywało się całe widowisko, zabezpieczali również policjanci. Wodniacy przyjechali ze stolicy Wielkopolski z Komisariatu Wodnego. W tym roku udzielała im wsparcia dzielnicowa post. Ewa Fedorowicz.

dsc_0910

Wodowanie policyjnej motorówki przyciągnęło wielu zainteresowanych. 

 
dsc_0915

Nad dojazdem, jak i bezpiecznym powrotem do domu czuwała średzka „drogówka”. Głównym celem policjantów było utrzymanie ładu i porządku publicznego na ulicach Zaniemyśla. Funkcjonariusze dyscyplinowali za zakłócanie porządku, nieobyczajne wybryki oraz spożywanie alkoholu w miejscach do tego nie przeznaczonych. Na terenie Zaniemyśla w sobotę wylegitymowano blisko 100 osób. 14 sprawców wykroczeń zostało ukaranych mandatami za spożywanie alkoholu poza imprezą i miejscami do tego wyznaczonymi. W stosunku do 3 osób policjanci podjęli czynności w celu skierowania wniosku o ukaranie do sądu za zakłócanie porządku publicznego poza terenem objętym imprezą.

 
dsc_0943
  Ponadto skontrolowano kilkadziesiąt pojazdów, a osoby siedzące „za kółkiem” zostały poddane badaniom stanu trzeźwości. W tym roku nikt nie ryzykował utraty prawa jazdy. Wszyscy sprawdzeni kierowcy byli trzeźwi.


23.09.2020