Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci poszukują oszustów

Data publikacji 10.09.2014

portretpamiciowy2014Śledczy Wydziału Kryminalnego ze Środy, poszukują sprawców oszustwa dokonanego 29 sierpnia 2014 r. w Środzie Wlkp. Starsza mieszkanka Środy przekazała mężczyźnie uwidocznionemu na portrecie pamięciowym pieniądze dla kuzynki, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy. Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości sprawcy tego czynu,proszone są o kontakt ze średzką policją pod numerem tel. 61 2867 289 lub 997.

 

Detektywi z Komendy Powiatowej Powiatowej Policji w Środa Wlkp. poszukują oszusta, który okradł starszą kobietę. Do zdarzenia doszło 29 sierpnia 2014 roku. Oszust działał najprawdopodobniej ze wspólniczką. Podająca się za kuzynkę kobieta, poinformowała przez telefon, że doszło do wypadku drogowego. By uniknąć konsekwencji i aresztowania „kuzynka” prosiła o pomoc i przekazanie pieniędzy, którymi zapłaci kaucję prokuratorowi, co zwolni ją od pobytu w więzieniu. Zdenerwowana rozmówczyni natychmiast pojechała do banku, wzięła szybką pożyczkę i udała się w umówione miejsce, gdzie przekazała gotówkę.

70-letnia pani przejęta całą sytuację, po przekazaniu pieniędzy pojechała do szpitala, by uzyskać informacje o stanie zdrowia kuzynki. Tam dowiedziawszy się, że nikt o wskazanym nazwisku nie ucierpiał w wypadku drogowym zawiadomiła o całym zajściu policjantów.

Śledczy zajmujący się wyjaśnieniem sprawy zwracają się z prośbą do wszystkich osób mogących pomóc w ustaleniu sprawców przestępstwa. W tej sprawie można kontaktować się z prowadzącym postępowanie sierż. Piotrem Berusem pod numerem tel. 61 2867289 lub całodobowo z oficerem dyżurnym policji w Środzie Wlkp. pod numerem alarmowym 997.

 

portretpamiciowy2014

 

Na podstawie cech rysopisowych podanych przez świadków zdarzenia sporządzono portret pamięciowy mężczyzny: wiek około 23 lat, około 183 cm wzrostu, sylwetka krępa, włosy ciemne, czarne, proste, gęste, czesane do góry, twarz owalna, cera śniada.

Jednocześnie policjanci apelują o rozwagę przy rozmowach telefonicznych z osobami, które podają się za bliskich i informują o zdarzeniach tragicznych i nagłych.

PAMIÊTAJ:

  • Nie udzielaj żadnych informacji na swój temat, np.: rodziny, pieniędzy, dochodów, kosztowności, pinu do karty bankomatowej, itp.

  • Nie zawieraj żadnych transakcji, nie podpisuj umów, nie wpłacaj zaliczek domokrążcom.

  • Nie dawaj pieniędzy obcym, które telefonicznie podają się za krewnych. Nie wierz w niecodzienne problemy, sytuacje losowe. Wszystkie podawane w takich okolicznościach konta bankowe należy weryfikować.

  • Nie korzystaj z super okazji. Bierz pod uwagę realną wartość przedmiotu. Pamiętaj - nie ma nic za darmo.

  • Nie podawaj nigdy przez telefon numerów kont, pinów, peselu, czy innych numerów identyfikacyjnych, nawet osobom podającym się za funkcjonariuszy czy urzędników państwowych.

KIM JEST OSZUST – ROZPOZNAJ PRZESTÊPCÊ:

  • Nie daj się zwieść pozorom. Oszust pracuje nad wizerunkiem osoby zaufanej. To często kobieta, może być dziecko.

  • Oszust posiada wiarygodne akcesoria: pieczątkę, wizytówkę, identyfikator, torbę montera, itp.

  • Bazą jego działania są emocje: niesamowita okazja finansowa , nagła sytuacja losowa, szybkość zawieranej transakcji, podpisania umowy, trwania promocji.

Jeśli podejrzewasz, że oszust krąży po Twoim osiedlu lub w bloku

POINFORMUJ POLICJÊ

pod bezpłatnym numerem telefonu 997.

Gwarantujemy anonimowość.


Powrót na górę strony