Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sołeckie spotkania z nutą przestrogi

Data publikacji 10.03.2015

chromiec20152Stale spotykane i odnotowywane przez organy ścigania przestępstwa związane z oszustwami „na wnuczka” czy „na policjanta” spowodowały, że policjanci ze Środy podczas spotkań sołeckich docierają do mieszkańców mniejszych miejscowości i edukują, przestrzegają oraz radzą co zrobić by nie paś ofiarą złodzieja. Spotkali się już z wieloma mieszkańcami gminy Krzykosy i Nowe Miasto nad Wartą.

 

 

 

Od początku roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. korzystając z organizowanych spotkań sołeckich, spotykają się z przedstawicielami wsi. Na przedmiotowych spotkaniach policjanci informują o różnych zagrożeniach, w tym również o obecnie stosowanych przez przestępców metodach oszustw „na legendę”.

W działania profilaktyczne dla mieszkańców aktywnie włączyli się policjanci Rewiru Dzielnicowych w Nowym Mieście nad Wartą, którzy od początku tego roku przeszkolili już mieszkańców miejscowości Młodzikowo, Garby, Murzynowo Leśne, Miąskowo, Pięczkowo, Witowo, Krzykosy i Chromiec. Spotkania są okazją do uczulenia mieszkańców na oszustwa popełniane metodą „na wnuczka”, „urzędnika” czy „policjanta”.

chromiec2015

Właśnie te ostatnie należą do najczęściej spotykanych w kraju. Dlatego przypominamy jak działają ci przestępcy i jak można się bronić.

Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

Powrót na górę strony