Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie-Bezpieczny pracownik socjalny

Data publikacji 02.05.2016

dsc08066Funkcjonariusze komendy Policji w Środzie Wlkp. przeprowadzili szkolenia dla swoich koleżanek i kolegów służby pomocy społecznej. Pracownicy socjalni uczyli się postaw samoobrony, reagowaniu na agresję i postępowaniu w przypadku zagrożenia. Mimo wszystko policjanci życzyli jednak, by nigdy nie doszło do sytuacji, w której trzeba będzie sprawdzić zdobyte umiejętności. 

 

26 kwietnia br. w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Stadion Średzki spotkali się pracownicy pomocy społecznej i policjanci. Powodem niecodziennego miejsca szkolenia był projekt nazwany roboczo „Bezpieczny pracownik socjalny”.

Pomysł na edukację z zakresu samoobrony zrodził się na badzie współpracy Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego średzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Jarosława Kowalskiego i Kierownika Rewiru Dzielnicowych komendy Policji w Środzie Wlkp. asp. sztab. Arkadiusza Kąsowskiego. Wymiana doświadczeń i stała praca na co dzień pozwoliła zauważyć, że tak samo jak dzielnicowy pełni służbę sam w trudnym środowisku, tak i pracownik socjalny często lustracje sytuację rodzin wykonując ją samotnie. Efektem tego był pomysł na przeszkolenie służb socjalnych w zakresie samoobrony.

Praktyczne zajęcia poprowadził asp. sztab. A. Kąsowski, który jako instruktor technik interwencyjnych, przygotował szereg wskazówek dla słuchaczy. Pokazywał, tłumaczył i wyjaśniał jak się bronić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Pracownikom socjalnym - z natury i charakteru pełnym energii i zapału do działania - zadawanie ciosów, uderzeń i obezwładnianie napastnika, nie sprawiało problemu. Wszyscy ćwiczyli na 100 %. Jednocześnie uczestnicy szkolenia podkreślali, że nauka przeprowadzona przez policjanta, pozwoli im poczuć się bezpieczniej i przede wszystkim mieć świadomość, że nie jest się bezbronnym. Takie przeżycie zawsze jest traumatyczne, ale nigdy nie jesteśmy bez szansrzeczowo tłumaczył instruktor A. Kąsowski. Nasza broń to zaskoczyć napastnika, zadziałać natychmiast i uciec tłumaczył zebranym.

Prócz słów były również czyny, a dokładniej – rękoczyny. Uderzenia w najbardziej newralgiczne części ciała oraz trening ciosów i kopnięć mógł przećwiczyć każdy uczestnik tej akcji. Momentami można było się pokusić o stwierdzenie, że projekt powinien zmienić nazwę na - niebezpieczny pracownik socjalny, a już na pewno nie bezbronny.

Podsumowanie spotkania było najbardziej optymistyczne. Asp. sztab. A. Kąsowski życzył uczestnikom szkolenia, bezpiecznej pracy w terenie i by zdobytych umiejętności nigdy nie musieli stosować w praktyce.

FOTORELACJA:

{galeria}nowerw/2016/PREWENCJA/PRACOWNIK_SOCJALNY{/galeria}

Powrót na górę strony