Apel do osób starszych – bardzo ważne! - Aktualności - KPP Środa Wlkp

Aktualności

Apel do osób starszych – bardzo ważne!

Data publikacji 28.02.2018

W ostatnich dniach ofiarą złodzieja padł starszy mieszkaniec Środy. Wszystkie osoby, które są w stanie pomóc policjantom w ustaleniu okoliczności przestępstwa i rysopisu sprawcy, proszone są o kontakt z tutejszą policją pod numerem alarmowym 997. Ponadto prosimy o przeprowadzenie rozmówi profilaktycznych z seniorami w swoich rodzinach, dotyczących niewpuszczania nieznajomych do domu.

W poniedziałek 26 lutego br. około południa emeryt wracał z zakupami do swojego mieszkania, gdy podszedł do niego nieznajomy. Mężczyzna poinformował seniora, że ze względu na podeszły wiek należy mu się od państwa wypłata specjalnego zasiłku pieniężnego. Przybysz pod pretekstem spisania urzędowej umowy wraz z sędziwym mieszkańcem Środy wszedł do jego mieszkania. Jak można się domyślić wizyta nie skończyła się dopełnieniem formalności lecz kradzieżą. Nieproszony gość wykorzystał moment nieuwagi i okradł emeryta z oszczędności trzymanych w domu, a zaraz po tym czym prędzej ulotnił się z gotówką.

Dla seniora sytuacja była bardzo stresująca i policjantom ciężko było ustalić dokładny przebieg całego zdarzenia oraz rysopis sprawcy. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszelkie osoby, które 26 lutego br. około godzin 12-12.30 znajdowały się w okolicy osiedla Młodych w Środzie i zwróciły uwagę na mężczyznę rozmawiającego ze starszym panem, idącego z nim lub wchodzącego do klatki. Te informacje mogą okazać się bardzo pomocne w ustaleniu sprawcy tego przestępstwa.

Ponadto funkcjonariusze proszą bliskich z rodzin seniorów o porozmawianie z nimi, by baczną uwagę zwracali na to z kim rozmawiają i pod żadnym pozorem nie wpuszczali nieznajomych do domu. Ważne jest również to, by nie podpisywali umów i dokumentów, bez wcześniejszego bardzo dokładnego przeczytania i przeanalizowania czego dotyczą.

Policjanci cały czas szkolą seniorów w zakresie własnego bezpieczeństwa. Spotkania edukacyjne prowadzone są we wszystkich stowarzyszeniach, kołach i klubach działających na terenie powiatu średzkiego. Trudno jednak dotrzeć do osób starszych, które przebywają w domu. Tu największa rola edukacji spoczywa na młodszych członkach rodziny. Dlatego warto poświęcić kilka minut na rozmowę o sprawach bezpieczeństwa bliskiego nam seniora.

fotografia źróło:www.tychynews.pl

 

18.12.2018