Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w czterech ścianach – Gdzie szukać pomocy

Data publikacji 10.04.2019

Znęcanie się nad najbliższymi, bicie, poniżanie, wyzwiska, to problem wielu rodzin. Niezmiernie rzadko wychodzi on na światło dzienne. Policjanci przypominają, że takie zachowanie jest przejawem przemocy domowej. To przestępstwo, za które sprawca poniesie surowe konsekwencje. Środki są ostre, a prawo w tym zakresie jednoznaczne. Przypominamy informacje o podmiotach służących pomocą ofiarom przemocy domowej na terenie powiatu średzkiego.

Średzcy policjanci wielokrotnie w codziennej służbie wyzwani są do awanturujących się domowników. Część z nich to sprzeczki małżonków lub znajomych będących pod wpływem alkoholu. Część jednak to efekt występowania w rodzinie przemocy domowej. Przemoc w rodzinie to zjawisko społeczne, które występuj wówczas, gdy jeden z członków rodziny dokonuje dominacji fizycznej lub psychicznej partnera, dzieci, rodziców, teściów czy innych bliskich osób. Używa do tego przewagi fizycznej, gróźb, zastraszania, szantażu, bicia,szarpania za odzież, wyzwisk i poniżania. Ofiara jest słabsza – sprawca silniejszy.

Wszyscy sprawcy przemocy domowej nie pozostaną bez kary. Katalog możliwych sankcji jest szeroki i dokuczliwy. Stosowane są one przez policję, prokuraturę i sądy w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony ofiar przemocy. Sąd ma prawo zakazać zbliżania się do ofiary, a prokurator na etapie prowadzonego postępowania może nakazać opuszczenie zajmowanego z ofiarą domu, nawet natychmiast! I nie ma znaczenia, że sprawca jest właścicielem mieszkania. Chroniona jest ofiara. Sprawca musi czuć konsekwencje natychmiast.

Bardzo często bite i poniżane ofiary wstydzą się tego i problem nie wychodzi poza mury mieszkania. Konieczne jest jednak zawiadomienie Policji lub prokuratury o fakcie przemocy. Wtedy rusza machina pomocy. Nie można zapominać również, że ofiarami przemocy w rodzinnym domu padają dzieci. To one żyją w ciągłym lęku.

Przemoc w zaciszu domowym jest najgroźniejsza. Rzadko wychodzi poza mury domu. Dlatego reaguj jeśli wiesz, że za ścianą dochodzi do przemocy. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997. Policjanci sprawdzą co się dzieje w tym domu. Czy dzieci i rodzina jest bezpieczna. Pomóż tym, którzy nie mają siły sami wyjść z koła przemocy.

Nikt nie ma prawa krzywdzić drugiej osoby, zadawać jej bólu, czy znęcać się w jakikolwiek inny sposób. Przemoc domowa jest przestępstwem. To jej sprawcy powinni wstydzić się swojego zachowania, a nie ofiary.

Na terenie powiatu średzkiego funkcjonuje szereg instytucji pomagających ofiarom przemocy. Wszystkie informacje zawiera Informator.

Pliki do pobrania

  • 1.19 MB
Powrót na górę strony