Dla bezpieczeństwa seniorów – debata społeczna - Debaty społeczne - KPP Środa Wlkp

Debaty społeczne

Dla bezpieczeństwa seniorów – debata społeczna

Seniorzy z powiatu średzkiego spotkali się z prawnikami i stróżami prawa. Wszystko w ramach debaty społecznej, która miała miejsce 7 czerwca br. w miejscowym Ośrodku Kultury. Wskazówek dla seniorów udzielał nie tylko szef średzkiej Policji insp. Paweł Wawrzyniak, ale również specjaliści z innych dziedzin. Każdy z uczestników otrzymał informacyjne ulotki oraz torbę na zakupy z elementem odblaskowym.

Policjanci ze Środy Wlkp. wspólnie ze starostwem zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów – Możesz mieć na nie wpływ”. Inicjatywa miała miejsce 7 czerwca br. w miejscowym Ośrodku Kultury.

Całą debatę otworzył Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. insp. Wawrzyniaka, który w swym wystąpieniu zawarł najważniejsze rady dla seniorów o ich bezpieczeństwie – o tym jak działają oszuści, na policjanta, na funkcjonariusza CBŚ. Podkreślał, żeby nie dawać żadnych pieniędzy osobom nieznajomym. Wskazywał, że oszuści wykorzystują dobre serce, silne emocje i szybkość działania. W śród gości specjalnych spotkania nie zabrakło Zastępcy Burmistrza Miasta - Marii Mieszczak i Komendanta Straży Miejskiej w Środzie Wlkp. - Dariusza Czubaja.

Spotkanie miało charakter edukacyjno – dyskusyjny, dlatego podczas debaty nie zabrało głosu kilku ekspertów. Specjaliści przybliżyli zagadnienia, którymi zajmują się n a co dzień, a ich rady skierowane do seniorów miały na celu poprawienie ich bezpieczeństwa w codziennym życiu. I tak Powiatowy Rzecznik Konsumenta radca prawny Daria Bielecka przygotowała wystąpienie pt. „Seniorze bądź świadomym konsumentem”. Funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. przybliżył zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu adwokat Joanna Jędrzejak starała się wyjaśnić słuchaczom trudne zagadnienia dotyczące spadków, darowizn i testamentów. Nie zabrakło również akcentu policyjnego. Asp. sztab. Sławomir Florczak z ruchu drogowego referował zgromadzonym temat poświęcony niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym i rowerzystom. Na koniec kilka słów o zagrożeniach kleszczami dodała Anna Mendyka z sanepidu. Na spotkaniu głos zabrała Wiesława Strugarek reprezentująca Miejską Radę Seniorów, która przedstawiła wartościową inicjatywę i zasady funkcjonowania pudełka życia dla seniora.

Podczas debaty seniorzy zgłaszali mundurowym i włodarzom swoje uwagi co do spraw związanych z bezpieczeństwem. Nie brakowało głosów, by więcej informacji o przepisach ruchu drogowego znajdowało się w prasie – szczególnie w zakresie tematyki rowerowej. Zgromadzeni wskazywali na zachowanie rowerzystów, którzy często jeżdżą po chodnikach gównie w centrum miasta.

Były prośby, by represjonować kierowców przy jednej ze szkół, gdzie rodzice torują drogę wysadzając dzieci. Kilka głosów dotyczyło miejsc, w których gromadzi się i hałasuje młodzież. Wszystkie sugestie zostały przyjęte przez przedstawicieli miejscowej Policji i straży miejskiej. Zgodnie z założeniem głównym debaty społecznej – czyli wsłuchania się w potrzeby mieszkańców uwagi te zostaną wzięte pod uwagę przy planowaniu służb.

Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali dla uczestników kawę. Przy niej osoby, które nie chciały wypowiadać się na forum mogły porozmawiać ze stróżami prawa i prawnikami, poradzić się czy wyjaśnić nurtujące kwestie. Ponadto każdy z uczestników debaty otrzymał odblaskową torbę na zakupy, która ma poprawić bezpieczeństwo seniora na drodze.

Program zrealizowano ze środków „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli dla powiatu średzkiego” realizowanego przez starostwo.

Policjanci bardzo dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia – wsparcie logistyczne -

dyrektor OK Ewie Kusia oraz pracownikom OK Włodzimierzowi Szkudłapskiemu, Piotrowi Kurzyńskiemu i Radkowi Gościniakowi.

14.07.2020