Debaty społeczne

O cyberzagrożeniach w Gieczu

Policjanci z wydziału prewencji przeprowadzili debatę dla rodziców uczniów szkoły podstawowej w Gieczu. Prelekcja była poświęcona omówieniu sposobów działania cyberprzestepców. Nie zabrakło wskazówek policjantów, jak nie dać się nabrać, oszukać i okraść. Tematyki spotkania został bardzo wysoko oceniona w przez uczestników debaty o czym informowały opinie wyrażone w ankietach.

We wtorek 13 września br. w auli Szkoły Podstawowej w Gieczu, na zaproszenie dyrektor placówki Danuty Zieleń, policjanci przeprowadzili dla grona rodziców uczniów szkoły debatę społeczną.

Spotkanie było poświęcone zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem finansowym w Internecie. Prelekcję mówiąca o tym z jakich sposobów oszukania nas korzystają cyberzłodzieje, przedstawiła asp. sztab. Edyta Kwietniewska. Policjantka wskazywała na rosnącą liczbę oszustw finansowych polegających na wyłudzaniu danych do logowania w usługach bankowości elektronicznej. Podkreślała, że na dzień dzisiejszy przestępcy są w stanie podszyć się pod dowolny numer telefonu każdej instytucji lub osoby fizycznej. Wyjaśniała również na czym polega proceder zwany phishingiem bankowym. Informowała, że polega on na podsunięciu ofierze fałszywej strony internetowej banku, by ta wpisała w niej swoje dane logowania.

Część spotkania poświęcono poradom, jak nie paść ofiarą cyberprzestępstwa, czyli:

  • nie klikaj w linki do płatności wysłane w wiadomościach SMS lub komunikatorach;

  • nie wprowadzaj numeru karty, kodu CVV2 i daty ważności na wyświetlonych formularzach, nawet jeśli wyglądają wiarygodnie (np. jak strona serwisu ogłoszeniowego);

  • uważnie czytaj wszystkie komunikaty SMS wysyłane z banku;

  • uważaj, jeśli niespodzianie otrzymujesz wiadomość SMS dot. dodania Twojej karty w postaci cyfrowej do swojego rachunku. Nie potwierdzaj takiej operacji. Nigdy nie podawaj nikomu kodu autoryzującego taką operację. Nie wpisuj go również na żadnej stronie internetowej. Jeśli to zrobisz, przestępca będzie mógł wykonywać transakcje Twoją kartą płatniczą.

  • nie potwierdzaj w aplikacji mobilnej i nie wprowadzaj nigdzie kodów autoryzacyjnych SMS (dot. płatności 3D-Secure) dla transakcji kartą płatniczą, których nie wykonujesz.

Spotkanie zakończono badaniem ankietowym mającym na celu ocenę przeprowadzonego przedsięwzięcia. Wielu respondentów wskazywało, że nie miało pojęcia o takiej formie przestępstwa, nie było również świadomych jak ustrzec się takich zagrożeń. Z pewnością szkolenia z przedmiotowej tematyki będą przez policjantów kontynuowane.

Powrót na górę strony