Archiwalne

Satysfakcjonujące odpowiedzi dotyczące kaplic w jednostkach Policji.

 
.   .
.

ks_kapelan

Rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa wyjaśnił w TVN sporne kwestie dotyczące kaplic w jednostkach policji.

Redaktor „Faktów”: W policyjnych budynkach, dla księży będą powstawały kaplice, miejsca do modlitwy. Jak ksiądz to skomentuje, jest to dobry pomysł?

- Przede wszystkim w zapisie, czyli w porozumieniu pomiędzy Biskupem Delegatem do spraw Duszpasterstwa Policji z ramienia Episkopatu Polski a Komendantem Głównym jest zapis, że kaplice mogą powstać, będą powstawać w miarę możliwości. A więc kaplice w różnych jednostkach organizacyjnych mogą powstać, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Oczywiście wtedy, kiedy zostaną spełnione pewne warunki. A więc nie jest powiedziane w tym porozumieniu, że takie kaplice będą tworzone we wszystkich jednostkach organizacyjnych Policji.

Redaktor „Faktów”: Proszę powiedzieć, skąd taki pomysł?

- Jeżeli chodzi o porozumienie…zaistniała potrzeba, aby po wielu latach funkcjonowania duszpasterstwa Policji (musimy pamiętać , że duszpasterstwo w Policji funkcjonuje od roku 1990 - 1991 ) zaistniała konieczność, aby unormować pracę księży kapelanów. I dlatego też konieczność powstania zapisu, który by posługę księży kapelanów regulował. Tego typu zapisy nie są pierwsze, albowiem wcześniej powstały podobne zapisy dla Straży Granicznej. Pierwsze porozumienie zostało zawarte w 1995 r., natomiast drugie porozumienie, nowe, jest z obecnego roku.

Redaktor „Faktów”: A skoro takie kaplice powstaną, to, co dadzą Policji?

- Przede wszystkim, powtarzam, że może być sytuacja taka, że żadna kaplica nie powstanie, ale właśnie musimy pamiętać o tym, że w Policji funkcjonują obecnie trzy takie kaplice: są w Gdańsku, w Łodzi i w Katowicach. A więc już istnienie tych kaplic spowodowało konieczność unormowania w formie odpowiednich zapisów funkcjonowania tychże kaplic.

Redaktor „Faktów”: Proszę księdza, ale czy takie kaplice są potrzebne?

- Skoro one funkcjonują od lat 90. w tych trzech miejscach, to przynajmniej tam są konieczne. Natomiast czy one są konieczne w innych miejscach, to czas i okoliczności pokażą. Na przykład może to być sytuacja jakiejś klęski żywiołowej, kiedy policjanci będą skoszarowani, nie będą mieć możliwości skorzystania z obiektów sakralnych znajdujących się w pobliżu ( bo na przykład te obiekty zostaną zalane , zniszczone) i wtedy zaistnieje konieczność, żeby zapewnić posługę duszpasterską i takie miejsce, jakie ma do dyspozycji Policja, wykorzystać np. na kaplicę przejściową. I tego typu sytuacje normuje to porozumienie.

Źródło: Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
.
. Do góry .
Powrót na górę strony