Archiwalne

VI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego - "Niebiescy u Tronu Niebieskiej Królowej".

 
.   .
.

 

  NIEBIESCY U TRONU NIEBIESKIEJ KRóLOWEJ

Na VI Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego 30 września 2007 roku do sanktuarium przybyli policjanci ze wszystkich wojewódzkich i miejskich komend policji (w tym kilkuosobowa delegacja z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej – przypis Duszpasterstwo Policyjne). Wśród pielgrzymów byli także członkowie stowarzyszeń policyjnych, emerytowani funkcjonariusze oraz rodziny policjantów. W sumie, w spotkaniu uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Obecni byli m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak oraz sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa minister Andrzej Przewoźnik, komendant główny policji insp. Tadeusz Budzik, zastępcy komendanta głównego - insp. Arkadiusz Pawełczyk i insp. Ferdynand Skiba, komendant wojewódzki policji w Katowicach mł. insp. Zbigniew Stwarz.

O godz. 10.00 pielgrzymi wymaszerowali spod częstochowskiej Archikatedry. Zanim dotarli do sanktuarium jasnogórskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem bpa Mariana Dusia, krajowego duszpasterza policji. Eucharystię koncelebrowało 40 kapłanów.

Wszystkich pielgrzymów serdecznie powitał przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. „Przybywacie, żeby zawierzyć Maryi swój los, los swoich bliskich, przyszłość waszego stanu, waszego zawodu, który jest przecież bardzo trudną pracą – podkreślił przeor. Przychodzicie, żeby polecać naszą Ojczyznę, która w tym czasie w szczególny sposób potrzebuje naszej modlitwy”.

Podczas Eucharystii biskup Marian Duś poświęcił figurę św. Michała Archanioła dla Komendy Policji w Lesznie.

Następnie odczytany został Akt fundacyjny sztandaru dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Katowicach. W Akcie napisano: „(…) W ten symboliczny sposób postanowiono uhonorować zasługi Stowarzyszenia, które godnie kultywuje tradycje 'Rodzin Policyjnych 1939', otacza czcią i pamięcią miejsca wiecznego spoczynku funkcjonariuszy i pracowników policji państwowej zamordowanych w 1940 roku na polecenia władz ZSRR (…)”. Podkreślono, że uroczystość wręczenia sztandaru odbywa się w „miejscu historycznym dla narodu polskiego, u stóp Maryi, Pani Jasnogórskiej, Hetmanki Rzeczpospolitej”.

Przypomniane zostały także wszystkie starania zmierzające do ufundowania tego sztandaru. Przypomniano więc wydarzenia i osoby, które miały na celu opracowanie projektu sztandaru i zebranie funduszy na jego wykonanie. Z uznaniem odnotowano fakt powstania Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru pod przewodnictwem Andrzeja Przewoźnika. Inicjatywę ufundowania sztandaru wsparli honorowym patronatem m.in.: prezydent RP Lech Kaczyński, Prymas Polski kard. Józef Glemp, minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak.

W imieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego głos zabrał marszałek prof. Andrzej Stelmachowski. „Serdecznie pozdrawiam uczestników VI Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego, którzy zgromadzili się dzisiaj na uroczystości poświecenia i wręczenia sztandaru Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 – pisał pan prezydent Kaczyński. Przypomniał także: „Podczas drugiej wojny światowej w kampanii wrześniowej i działaniach konspiracyjnych polscy policjanci zapisali piękną kartę w księdze naszych dziejów. Zapłatą za ich patriotyzm i bohaterstwo były represje, aresztowania, tortury i śmierć z rąk funkcjonariuszy NKWD. Kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy przedwojennej policji państwowej zostało zamordowanych przez sowiecki aparat bezpieczeństwa albo zmarło w łagrach i na zesłaniu (…) Pragniemy oddać hołd im wszystkim, którzy cierpieli prześladowania i zostali zamordowani, którzy do końca pozostali wierni swoim najwyższym wartościom: niepodległości Ojczyzny oraz wolności i bezpieczeństwu jej obywateli”.

W drzewce sztandaru wbito honorowe gwoździe. Dokonali tego m.in.: bp Marian Duś, prof. Andrzej Stelmachowski, Władysław Stasiak, komendant główny policji insp. Tadeusz Budzik oraz przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Wszystkie osoby uczestniczące w ceremonii złożyły również podpisy w Księdze Pamiątkowej Sztandaru. Sztandar poświęcił bp Marian Duś. Następnie odczytano Akt nadania sztandaru. W imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Katowicach sztandar przyjęła prezes Maria Nowak, a wręczył go Andrzej Przewoźnik.

Po ceremonii wręczenia sztandaru głos zabrał minister MSWiA Władysław Stasiak. „Bardzo dobrze się stało, że właśnie tu na Jasnej Górze nastąpiło poświęcenie i przekazanie sztandaru Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Sztandar bowiem to zawsze znak – znak, który wyraża to, w co się wierzy, to, co się czci, to, co się poważa. I tak jest w tym przypadku. Sztandar Rodziny Policyjnej to znak zwycięstwa prawdy nad oszustwem i kłamstwem, zwycięstwa pamięci nad niepamięcią, nad manipulacją, nad zapomnieniem. Ale to jest także sztandar, który jest sztandarem dumy całego środowiska policyjnego ze swojej przeszłości, ze swojej tożsamości, z tradycji polskiej policji”.

Słowa podziękowania wypowiedział Antoni Duda, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VI Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego.

W homilii bp Marian Duś powiedział do policjantów m.in.: „Tego, że istnieje realna różnica między dobrem a złem, doświadczacie w sposób szczególny w swojej pracy wy, policjanci, którzy dzisiaj gromadzicie się przed Jasnogórskim Wizerunkiem w dzień waszego patronalnego święta. Jak rzadko kto moglibyście opowiadać o tym, jak groźną i niebezpieczną w skutkach może być ludzka niedojrzałość, do jakich nieszczęść może doprowadzić to, co ludzie często tak naiwnie nazywają zabawą czy życiem trochę na luzie. Wypełniając swoją misję niejeden raz widzicie łzy bólu i cierpienia, do których doprowadza beztroska i brak odpowiedzialności. Spotykacie przestępców, którzy łamiąc prawo naiwnie liczyli na to, że właśnie jakoś to potem będzie. Fundamentem waszej pracy jest przekonanie, że ludzie odpowiadają za swoje czyny, że dobro i zło, to naprawdę dwie różne rzeczywistości, i że próby podważenia tej prawdy są wysoce nieodpowiedzialne”.

„Jak w rzadko której posłudze społecznej, świadomość granicy między dobrem a złem, musi być drodzy policjanci niezwykle mocna w waszych sercach – podkreślił kaznodzieja – Stąd wasza obecność dzisiaj tutaj przed Matką Bożą, która przyniosła światu Chrystusa. On jest nadprzyrodzonym światłem, w którego blasku widać moralne granice ludzkich zachować, myśli i pragnień”.

W dalszej części rozważania bp Marian Duś mówił o św. Michale Archaniele, patronie policjantów, którego liturgiczne święto obchodzone było w Kościele wczoraj tj. 29 września. „Święty Michał Archanioł jest jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Księciem Aniołów, obdarzonym przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest zarazem aniołem sprawiedliwości i sądu, ale także aniołem łaski i zmiłowania – objaśniał kaznodzieja – Przez Jego wstawiennictwo prosimy Pana Boga o zwycięstwo dobra, uczciwości i prawości w sercu każdego policjanta. Prosimy o ducha ofiarnej służby na rzecz całego społeczeństwa. Modlimy się dzisiaj przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła w intencji tysięcy polskich policjantów, którzy każdego dnia narażają swoje życie, abyśmy mogli spokojniej żyć w naszych domach, na ulicach, w miastach, i na wioskach. Prośby, by ustrzeżeni byli od wszelkich niebezpieczeństw i nieszczęść, a dusze poległych na służbie niech najlepsza Matka Maryja wprowadzi do domu Ojca Niebieskiego”.

Oprawę muzyczną Mszy św. starannie przygotowały: Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po Eucharystii delegacja środowiska policyjnego przeszła do Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Tam nastąpiła modlitwa przed Cudownym Obrazie Królowej Polski oraz przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” – „Chwała Zwyciężonym!”. Tablica ku czci 13 tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar sowieckich z Miednoje, została wmurowana w ścianę Kaplicy Matki Bożej podczas I. Pielgrzymki Policji.

Kilkudziesięciu uczestników dzisiejszego spotkania zapytanych o własną opinię, wyrażało zgodnie przekonanie, że przybycie na Jasną Górę służy większej integracji środowiska policjantów, jest czymś dobrym dla rodzin policjantów i daje pozytywne przeżycia dla jego uczestników.

 

o. Stanisław Tomoń
Jasna Góra

 

 Fotorelacja

{galeria}duszpasterstwo/071002{/galeria}

Fot. BPJG/M/Kępiński

.
. Do góry .
Powrót na górę strony