Archiwalne

Relacja z pielgrzymki policjantów.

 
.   .
.

  Relacja z pielgrzymki policjantów

  

Około 1,5 tysiąca policjantów ze wszystkich wojewódzkich komend policji oraz z komend miejskich policji garnizonu śląskiego, a także członków stowarzyszeń policyjnych i emerytowanych funkcjonariuszy uczestniczyło w niedzielę, 24 września w V. Jasnogórskim Spotkaniu Środowiska Policyjnego. Do sanktuarium przybyły również rodziny policjantów.

   Kwadrans po dziesiątej pielgrzymi wymaszerowali sprzed częstochowskiej Archikatedry. Zanim dotarli do sanktuarium jasnogórskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza.

   „Matko nasza spójrz na tych, którzy każdego dnia stykają się z przemocą i niszczycielskimi siłami zła. Ogarnij matczyną troską. Oni muszą stawiać czoła trudnym i często dramatycznym sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu ich samych i całego społeczeństwa (...) Uczyń ich ofiarnymi i odważnymi budowniczymi cywilizacji sprawiedliwości i pokoju – modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu biskup Marian Duś, krajowy Duszpasterz Policji – Spraw, aby ich siła i moc służyła wielkim wartościom życia i godności człowieka, sprawiedliwości i wolności”. Modląc się dalej biskup prosił Matkę Bożą: „Wejrzyj swoim matczynym okiem na tych policjantów, którzy ponieśli śmierć pełniąc swoje obowiązki stróżów prawa oraz życia i mienia obywateli. Wejrzyj na ich osierocone rodziny. Bądź dla nich Wspomożycielką i Matką”.

   W Kaplicy policjanci złożyli kwiaty pod tablicą ku czci 13 tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej, ofiar sowieckich z Miednoje. Płaskorzeźba „Gloria Victis” – „Chwała Zwyciężonym!” została wmurowana w ścianę Kaplicy Matki Bożej podczas 1. Pielgrzymki Policji. W tym szczególnym dla policjantów miejscu odbył się apel poległych i zawierzenie tych, którzy zginęli.

  „Pamięć o przodkach i ofiarach jest naszym obowiązkiem. Jest to hołd dla ich trudu i czynu. Nie można budować przyszłości bez refleksji wstecz. Nie można budować przyszłości nie szanując naszych przodków” – powiedział w przemówieniu nadinspektor Ryszard Siewierski, pierwszy zastępca komendanta głównego policji. Podkreślił on także, że spotkanie na Jasnej Górze to również „sposobność na chwilę osobistej refleksji o Ojczyźnie i ideałach wszystkich polskich policjantów”. „Jasnogórskimi spotkaniami dajemy dowód, że pamiętamy nie tylko o ofiarach jednej z najbardziej brutalnych zbrodni przeciwko ludzkości w dziejach cywilizowanego świata. Podczas takich spotkań dajemy świadectwo, że pamiętamy o wszystkich polskich policjantach, którzy na przestrzeni minionych lat oddali swoje życie w walce o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju i o przestrzeganie prawa” – mówił nadinspektor Ryszard Siewierski.

   Kwiaty pod tablicą złożyli: nadinspektor. Ryszard Siewierski, wiceprezydent Częstochowy Zdzisław Ludwin oraz delegacja częstochowskiego oddziału „Rodzina Policyjna 1939”. Następnie pielgrzymi przeszli do bazyliki, gdzie o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Mariana Dusia.

   „Pragnę bardzo serdecznie, w imieniu stróżów jasnogórskiego Sanktuarium pozdrowić i przywitać wszystkich was, panie i panowie, którzy przybyliście w ramach tej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji – mówił witając policjantów ojciec Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry – Szczęść wam Boże na czas waszego pielgrzymowania tu dziś na Jasną Górę, szczęść Wam Boże na każdy dzień waszej odpowiedzialnej, trudnej pracy”.

   W homilii biskup Marian Duś powiedział: „Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, przybyliśmy na Jasną Górę z różnych stron Polski, aby tu pod okiem Matki i Królowej, za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, patrona Policji, przedstawić Panu Bogu nasze troski, problemy, które niepokoją nasze środowisko policyjne i prosić o pomoc i siłę, aby je szczęśliwie rozwiązać i z nowym zapałem podjąć pracę, która ma być służbą obywatelom i Ojczyźnie”.

   Zwracając się do zgromadzonych stróżów prawa kaznodzieja podkreślił: „Najważniejsza jest siła ducha, jeżeli ktoś nie ma w sobie rygoru, dyscypliny, porządku, trudno mu będzie egzekwować ład i porządek wśród innych (....) Dobry policjant (...) to nie tylko ten wyszkolony, profesjonalny funkcjonariusz, to przede wszystkim człowiek, który postrzega człowieka w tych którym służy”. „Niech u stóp Matki zrodzą się w waszych sercach jak najlepsze intencje i postanowienia, które przez waszą pracę zaowocują dobrem nas wszystkich i całej naszej Ojczyzny” – życzył policjantom biskup Marian Duś.

   Po Mszy św. w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie z kierownictwem Komendy Głównej Policji oraz występy orkiestr i chórów policyjnych.

 

o. Stanisław Tomoń
Jasna Góra
.
. Do góry .
Powrót na górę strony