Komunikaty

Zanim wyjedziesz...

Coraz więcej Polaków chętnie spędza święta wyjeżdżając. Porządki i rodzinne święta dla wielu osób są mniej atrakcyjne niż komfort i wypoczynek, bez konieczności obowiązków. Psychologowie oceniają, że na takie świąteczne wojaże zwykle jeżdżą ludzie młodzi, dobrze usytuowani i często zapracowani. Dla nich święta i mniej obciążony obowiązkami czas w okresie przełomu roku to idealny moment na urlop. Stąd, biorąc pod uwagę, że podejmując decyzję o wyjeździe usiądziecie Państwo za kierownicą samochodu opuszczając jednocześnie domowe pielesze, zachęcamy do lektury kilku praktycznych porad…
 
 
. Zanim wyjedziesz samochodem .
.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów - należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, oraz o oczyszczeniu całego pojazdu z śniegu i lodu. Na większości stacji paliw dostępne są wycieraczki, pojemniki z płynem oraz papierowe ręczniki, z których można nieodpłatnie skorzystać.

Kierowanie pojazdem w okresie jesienno - zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również "najechanie" na inny pojazd, wynikające z niezachowania bezpiecznego - czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia - odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania (często przy "dojeżdżaniu" do skrzyżowań), wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń.

Jest to również pora na zmianę opon w pojeździe z "letnich" na "zimowe", które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne. Chociaż nie ma obowiązku poruszania się w okresie jesienno - zimowym na oponach "zimowych", to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich podróżnych.

Źródło: KGP

.
. . .
. Zabezpiecz swoje mieszkanie przed wyjazdem .
.

Podobno nie ma lepszego stróża niż sąsiad. Powiadom sąsiadów, że wyjeżdżasz na dłużej i poproś o zdwojoną czujność. Nie musisz zostawiać klucza od mieszkania - wystarczy, że będzie ono przez kogoś obserwowane.

Czy wiesz, że ulotki pozostawiane pod drzwiami, na klamce lub w skrzynce pocztowej są jasnym sygnałem dla złodzieja, że mieszkanie jest puste od dłuższego czasu? Poproś więc sąsiadów o ich regularne zabieranie.

Poinformuj ich też, że nie masz zamiaru wymieniać mebli ani dokonywać napraw. Złodzieje często próbują dostać się do pustego mieszkania, udając np. pracowników firmy budowlanej lub meblarskiej.

Zaufanej osobie pozostaw klucze. Podczas twojej nieobecności sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Nie zapomnij o podaniu numeru telefonu, pod którym będziesz dostępny na wakacjach. Jeśli jest to telefon komórkowy, pamiętaj o roamingu.

Postaraj się postawić na miejscu złodzieja. Jakie słabe punkty ma twoje mieszkanie lub dom? Którędy włamywacz najłatwiej mógłby dostać się do środka? Te miejsca bezwzględnie należy zabezpieczyć.

Dzieci - zwłaszcza jeśli są małe - musisz ostrzec, żeby nie przekazywały obcym osobom informacji na temat planowanego wyjazdu. Są ufne i nie zdają sobie sprawy, czym grozi rozmowa na ten temat z nieznajomymi.

Nie zaszkodzi zamontowanie czasowego wyłącznika prądu. Zapalone wieczorami światło będzie świadczyło o obecności domowników.

.
. . .
Powrót na górę strony