Komunikaty

Uwaga na oszustów

pieniadze_smallMimo informacji podawanych przez policję na temat sposobów postępowania oszustów, ciągle dochodzi do szeregu tego typu przestępstw. Niestety najczęściej ofiarami padają osoby starsze. Oszuści wykorzystują ich łatwowierność i życzliwość, a po wpuszczeniu ich do mieszkania dokonują wyłudzenia lub kradzieży pieniędzy. Oszuści są pełni inwencji w wymyślaniu ciągle nowych sposobów zdobycia pieniędzy. Skalę tego rodzaju przestępczości można skutecznie obniżyć między innymi poprzez edukację społeczną w zakresie metod unikania zagrożeń oraz sposobów zachowania się w obliczu bezpośredniego niebezpieczeństwa. W tę formę edukacji włącza się średzka policja.

POSŁUCHAJ RAD POLICJANTA...

Policja ostrzega szczególnie samotne - starsze osoby, przed wpuszczaniem do domu nieznajomych. Niestety nadal wielu ludzi chętnie otwiera drzwi przestępcom. Szczególnie zagrożonymi są ludzie starsi, którzy ufnie wpuszczają do swych domów i mieszkań każdego przebranego „fachowca”.

Jeśli chodzi o udostępnianie lokali do przeglądów okresowych to wykonywanie ich jest konieczne. Obowiązkowym lustracjom podlegają instalacje gazowe, elektryczne czy kominowe. Sprawność tych instalacji ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania domu.

Pamiętajmy jednak, że zarządca informuje o tego typu przeglądzie, jego zakresie i terminie - najczęściej przez wywieszenie informacji na klatce schodowej bloku. Możemy skontaktować się z przedsiębiorstwem dokonującym przeglądu i uzgodnić konkretny termin kontroli instalacji. Pamiętać należy, że pracownicy powinni być wyposażeni w identyfikatory, które stanowiącą minimum zabezpieczenia przed nieuczciwym „fachowcem”.


KU PRZESTRODZE - policjanci przypominają, niektóre scenariusze oszustw:

  • na urzędnika – mężczyzna, często też kobieta (osoba, która wzbudza zaufanie), twierdzi, że jest przedstawicielem – najczęściej znanej i popularnej - instytucji czy firmy. Celem jest wejście do mieszkania, by zorientować się co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.

  • na kupca – będzie proponował zakup sprzętów gospodarstwa domowego, rtv, kosmetyków, dywanów, odzieży po bardzo okazyjnej cenie. Celem jest wejście do mieszkania, kradzież pieniędzy lub sprzedaż „bubla” , który nie stanowi żadnej wartości.

  • na fachowca – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub skontrolować. Ostentacyjnie zademonstruje przyniesione ze sobą narzędzia np. ślusarskie czy hydrauliczne. Celem jest zlustrowanie mieszkania i kradzież cennych przedmiotów i pieniędzy. Należy też ostrożnie dokonywać wpłat pieniędzy przed dokonaną naprawą. Oszuści biorą pieniądze i nigdy więcej nie pokazują się na oczy.

  • na cudzoziemca – osoba mówi nieporadnie po polsku, zdarza się że ma ciemną karnację. Ma do sprzedania jakieś towary po bardzo atrakcyjnej cenie lub prosi o wodę czy wsparcie pieniężne. To doskonała metoda na „oszacowanie”zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności starszych ludzi. Sposób ten wykorzystywany jest zwłaszcza przez kobiety, którym często towarzyszą dzieci.

       

Nie działajmy pod wpływem impulsu. Zawsze dajmy sobie czas na przemyślenie własnych posunięć, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze. Bądźmy podejrzliwi! Jeśli urząd od nas coś chce, to nas będzie nas wzywał do stawiennictwa. Wizyty składa nam znany listonosz lub inkasent, którego wizyta jest zapowiedziana informacją na klatce. Jeśli dysponujemy telefonem z łatwością możemy sprawdzić firmę czy instytucję, której przedstawiciel nas odwiedził. Nie dawajmy od razu wiary dokumentom i pieczątkom prezentowanym przez przybysz. Mogą być fałszywe. Nie bójmy się przy wątpliwościach powiadomić policję - pod całodobowym numerem telefonu 997.

Powrót na górę strony