Mapy zagrożeń

Zgłoszenie bez żadnych formalności - KMZB

Szybko i prosto, bez wychodzenia z domu, zgłosić można Policji problem wpływający na lokalne bezpieczeństwo. Koordynator tego narzędzia z ramienia średzkiej komendy - mł. asp. Fabian Grządzielewski wskazuje, że w tym roku mieszkańcy zgłosili blisko tysiąc sygnałów.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała, by ułatwić mieszkańcom zgłaszanie problemów kłopotliwych, aczkolwiek nie stawiących zagrożenia życia. Wśród kategorii sygnalizowanych spraw znajdziemy zatem bardzo szerokie spektrum tematów.

Konstruktorzy tego narzędzia postawili na prostotę, szybkość i anonimowość zgłaszanego problemu, który oceniają jako problematyczny w ich otoczeniu. Mundurowi otrzymując taki sygnał w sieci, analizują go i planują kontrole, które są wykonywane w tracie pełnionej służby. Sprawdzeń takich miejsc dokonują zarówno policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi jak i patrolowcy.

Jak informuje Kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego średzkiej komendy mł. asp. Fabian Grządzielewski - który współkoordynuje system KMZB - od początku roku przez geoportal zgłoszono blisko tysiąc sygnałów. W czołówce było: 1. przekraczanie prędkości (663), nieprawidłowe parkowanie (104) i niewłaściwa infrastruktura drogowa (74).

Kafeteria tematów, które można zgłosić Policji za pośrednictwem Mapy jest szeroka. Przypominamy jednocześnie, że za pośrednictwem Mapy można zgłaszać niepokojące sygnały związane z naruszeniem bezpieczeństwa, które nie mają charakteru sprawy pilnej. Przypominamy, że narzędzie nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

 

Powrót na górę strony