Dzień Odblasków nie tylko w Norwegii, ale również w Środzie - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Dzień Odblasków nie tylko w Norwegii, ale również w Środzie

6 grudnia br. policjanci będą wręczać mieszkańcom naszego powiatu elementy odblaskowe. Wszystko w ramach Dnia Odblasków 2017. Ten profilaktyczny upominek ma służyć poprawie bezpieczeństwa pieszych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście.

W Mikołajki policjanci tutejszej komendy przygotowali dla mieszkańców powiatu średzkiego małe upominki. Zwyczajem Wielkopolan jest to, że 6 grudnia znajdują w swoich butach podarki. Mundurowi postanowili niecodziennie połączyć tę tradycję z poprawą bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przygotowali dla niechronionych uczestników ruchu drogowego elementy odblaskowe. Właśnie w najbliższą środę mundurowi z prewencji i drogówki wyposażać będą pieszych i rowerzystów w fluorescencyjne upominki.

Przypomnijmy, że obowiązek posiadania odblasków przez pieszego dotyczy konieczności ich noszenia poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu. I podczas niestosowania się do tego przepisu można spodziewać się kary. Jednak stróże prawa poprzez akcję chcą zachęcić średzian do korzystania ze świecących elementów również w mieście. Jest to szczególnie przydatne w momencie gdy pieszy przechodzi przez przejście dla pieszych. Mały odblask potrafi wyraźnie poprawić zauważalność pieszego na pasach. To niezwykle istotne, nie tylko w rejonie przejść słabo oświetlonych lub w ogóle bez lamp ulicznych w pobliżu. Odblask niezwykle poprawia widoczność przechodnia gdy nosi on ciemną odzież wierzchnią – tak chętnie zakładaną zimną.

Sama idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. W tym roku również w Środzie i okolicznych miejscowościach będzie można spotkać mundurowych, którzy wyposażą przechodniów w odblaskowe zawieszki.

17.12.2018