Majówka ostro zakrapiana – Podsumowanie długiego weekendu - Ruch drogowy - KPP Środa Wlkp

Ruch drogowy

Majówka ostro zakrapiana – Podsumowanie długiego weekendu

W długi majowy weekend policjanci pracowali pełną obsadą. Funkcjonariusze byli wzywani do różnego rodzaju zdarzeń ponad sto razy. Najwięcej było interwencji wynikających ze sprzeczek osób bliskich, zakłóceń ciszy nocnej, czy znacznego nadużycia alkoholu. Od wyskokowych trunków nie stronili niestety również kierowcy. W sumie zatrzymano, aż 15 osób, które pod wpływem alkoholu kierowały różnego typu pojazdami. Rekordzista miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zapowiadają dalsze intensywne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Majowy weekend dobiega końca i czas na podsumowanie. Od 28 kwietnia do niedzieli 6 maja br. policjanci ze średzkiej komendy obsłużyli ponad sto różnego typu zdarzeń, interwencji czy incydentów zarówno porządkowych jak i drogowych. Wśród wszystkich podjętych czynności prym wiodły kłótnie domowników, członków rodzin na okazjonalnych spotkaniach, sprzeczki konkubentów, bądź obecnych czy rozwiedzionych małżonków. Takich interwencji było kilkanaście.  Policjanci dość często interweniowali też w związku z głośną muzyką odtwarzaną w porze nocnej. Powodem były domowe imprezy, ale też muzyka, która odtwarzana w lokalach gastronomicznych przeszkadzała pobliskim mieszkańcom. Najwięcej takich zgłoszeń oficer dyżurny przyjął w czwartek 3 maja. W majówkę policjanci kilka razy podejmowali również czynności wobec pijanych pieszych. Powodem było brak umiaru w piciu. Spośród kilku takich zgłoszeń dwa zakończyły się dla mieszkańców naszego powiatu nocą w policyjnej celi.

W zasadzie można byłoby powiedzieć, że majówka „drogowo” upłynęła raczej spokojnie, bo prócz kilku kolizji nie doszło do żadnego poważnego wypadku. Jednak niestety takich słów podsumowania napisać nie można. Powód? Wielu kierowców – i to głównie mieszkańców naszego powiatu zwyczajnie „wyłączyło myślenie”. Takiej ilości kierowców na podwójnym gazie nie było już dawno – podkreśla naczelnik średzkiej drogówki podkom. Marcin Puzicki. W długi weekend policjanci lotnej i patrolowcy zatrzymali, aż 15 mężczyzn będących pod wpływem alkoholu. Pijani jeździli rowerzyści, motorowerzyści, kierowcy samochodów, a nawet amatorzy quadów. Funkcjonariusze eliminowali ich od razu z ruchu. Podczas majówki policjanci pracowali nie tylko na wylotówkach i najbardziej ruchliwej katowickiej. Wielu z kierujących „pod wpływem” – zatrzymano na terenach wiejskich oraz w samej Środzie.

Potrącił motocyklistę

Niechlubny ranking otwiera 42-letni kierowca opla astry, który 28 kwietnia br. około godziny 13.55 na ulicy Weychana w Środzie nie udzielił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z kierującym motocyklem m-ki bmw. Motocyklista został lekko ranny. Jak się okazało kierowca samochodu był pod wpływem alkoholu. Miał w organizmie 0,26 promila. Mieszkaniec Środy stracił prawo jazdy.

Quadem w centrum Środy

Dwa dni później 30 kwietnia około godziny 14.50 policjanci zatrzymali 41-letniego mężczyznę jadącego quadem ulicą Kilińskiego. Mężczyzna był pijany. Miał w organizmie 1,64 promila alkoholu.

Na dwóch kółkach

Tego samego dnia wieczorem około godziny 19.30 pijany okazał się również skontrolowany na ulicy Plantaża kierujący motorowerem. Mężczyzna miał w organizmie 0,40 promila alkoholu.

Dwadzieścia minut później w Pławcach skontrolowany rowerzysta okazał się również pod wpływem wyskokowych trunków. 65-latek miał w organizmie promil alkoholu.

Sprawdzony w ciągu zaledwie pół godziny kolejny amator dwóch kółek, również miał w organizmie alkohol. U 35-latka urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazało 0,42 promila w organizmie.

1 maja w południe policjanci zatrzymali kierującego motorowerzystę. 60-letni mężczyzna kierował jednośladem w miejscowości Teresa (gmina Nowe Miasto n/Wartą) mając w organizmie 1,16 promila alkoholu.

Kolejny pijany kierowca tego dnia, to również kierowca motoroweru. Tym razem wieczorem w Utracie patrol z posterunku w Nowym mieście n/Wartą zatrzymał 33-latka, który w organizmie miał 0,68 promila.

2 promile o północy

Punktualnie o północy 2 maja policjanci Zespołu Interwencyjno-Patrolowego zatrzymali kierowcę vw passata. 35-letni mieszkaniec Środy Wlkp. prowadził pojazd ulicą Olimpijską w Środzie Wlkp. mając w organizmie 1,96 promila alkoholu.

Rekordzista na katowickiej

Tego samego dnia około godziny 19.10 na drodze krajowej nr 11 (na wysokości Krzykos) funkcjonariusze nowomiejskiego posterunku zatrzymali 40-letniego mieszkańca Nowe Miasta n/Wartą. Mężczyzna, który kierował renault scenic był kompletnie pijany. Miał w organizmie 2,86 promila alkoholu (!)

Promil na rowerze

10 minut później w Brzeziu policyjny patrol sprawdził trzeźwość 27-letniego kierującego rowerem. Jak wskazało urządzenie do badania stanu trzeźwości mężczyzna miał w organizmie 1,12 alkoholu.

Rankiem na Kórnickiej
W kolejny dzień majówki – 3 maja – policjanci ze Środy już przed południem ujawnili nierzeźwego kierowcę. Około godziny 8.30 na ulicy Kórnickiej w Środzie 39-latek kierujący seatem ibiza miał w organizmie 0,76 promila alkoholu,

Na wojewódzkiej

38-latek skontrolowany po południu tego dnia, na drodze W432, na wysokości Kijewa również prowadził pojazd na podwójnym gazie. Mężczyzna kierował motorowerem mając w organizmie 0,24 promila alkoholu.

Z promilami na quadzie

„Trzeźwy” był tylko 4 maja, bo piątego maja w sobotę wieczorem około godziny 21.10 na ulicy Głównej w Krzykosach dzielnicowy zatrzymał kierowcę quada. Po skontrolowaniu okazało się, że 45-latek nie stroni od procentowych napojów za kierownicą. Urządzenie do badania stanu trzeźwości wykazało, że w organizmie mężczyzny znajduje się 2,32 promila alkoholu.

Wywrotka z powodu alkoholu

Godzinę później funkcjonariusze byli wzywani do zdarzenia drogowego na ulicy Olimpijskiej w Środzie Wlkp. Wstępne informacje wskazywały, że rowerzysta się przewrócił i został ranny. Mundurowi ustalili, że 58-letni rowerzysta zaczepił pedałem o krawężnik i się przewrócił doznając obrażeń ciała. Policjanci ustalili również, że rowerzysta był pod działaniem alkoholu. Miał w organizmie 1,18 promila alkoholu.

Ponad promil w volvo

6 maja kilka minut po godzinie 7 rano skontrolowany na W432 na wysokości Kijewa 60-latek również okazał się nietrzeźwy. Kierowca volvo miał w organizmie 1,22 promila alkoholu.

Policjanci wszystkich wydziałów pracowali w minioną majówkę na sto procent. Wszystko po to, by mieszkańcy powiatu czuli się bezpiecznie. Fakt jednak, że „policyjnej roboty” było co niemiara. Większość spowodowana była po prostu brakiem rozsądku i umiaru w piciu alkoholu. Policjanci podkreślają, że ilość kontroli stanu trzeźwości z pewnością się nie zmniejszy. Nie ma przyzwolenia dla pijanych kierowców na drogach.

23.01.2019