Ruch drogowy

Prace polowe – drogówka kontrolowała z inspekcją

Wakacje to nie tylko okres urlopowych, ale również czas żniw. Prace polowe i gospodarcze, to także zwiększony ruch maszyn rolniczych na drogach. Wczoraj policjanci ze Środy kontrolowali stan techniczny takich pojazdów, a także uprawnienia kierowców i ich trzeźwość. Były uwagi do kierowców, którzy poruszali się po drogach niebezpiecznymi maszynami.

3 sierpnia br. policjanci ruchu drogowego średzkiej komendy wspólnie z urzędnikami Okręgowego Inspektoratu Pracy i KRUS-u prowadzili działania mające na celu uświadomienie rolnikom zagrożeń mogących wystąp podczas prac polowych.

Jak wskazuje szef tego wydziału podkom. Marek Zięty - podczas działań, policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Jeden z kierowców kombajnu jechał drogą publiczną z hederem założonym z przodu. To bardzo niebezpieczna sytuacja dla innych użytkowników dróg. Tym bardziej, że taki pojazd jak kombajn, zajmuje również część pasa ruchu z przeciwnego kierunku. Ten konkrety, którzy kontrolowali funkcjonariusze miał z hederem szerokość 4,6 metra. Gdyby urządzenie żniwne było zdjęte mierzyłby 3,2 metra. Jak widzimy – to spora różnica. Zatem taki kombajn to pojazd ponadnormatywny i żeby poruszać się nim po drodze publicznej, konieczne jest zezwolenie zarządcy takiej drogi. Zwykle jest to starostwo. Ten kontrolowany w Garbach kombajnista, również takiego zezwolenia nie posiadał – wskazuje naczelnik drogówki.

Prócz tego, policjanci mieli uwagi do innego kierowcy, który poruszał się po drodze ciągnikiem z widłami z przodu.


 

Tego typu pojazdy i urządzenia są maszynami potrzebnymi, ale też bardzo niebezpiecznymi, dlatego przy ich obsłudze nie można wpadać w rutynę. Zasady bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac polowych nie zmieniają się od lat, ale zawsze warto je przypomnieć, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie:

  • nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też by czynili to inni;

  • nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;

  • nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;

  • każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzajmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci;

  • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;

  • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze;

  • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;

  • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.


 

Powrót na górę strony