Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca upojony alkoholem

Data publikacji 24.04.2012

4promileŚmiertelna dawka alkoholu dla człowieka to 4-5 promili. W stanie skrajnego upojenia alkoholowego został zatrzymany wczoraj przez średzką „drogówkę” kierowca samochodu m-ki nissan, który w organizmie miał tę zabójczą dawkę alkoholu.

 

 

Wczorajsze zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy z pewnością ma zadatki by znaleźć swe miejsce w niechlubnym rankingu ludzkich wybryków, głupoty i bezmyślności. Po południu policjanci interweniowali w centrum Środy Wielkopolskiej, w związku ze zgłoszeniem zaniepokojonego kierowcy, który zawiadamiał organy ścigania, że kompletnie pijany mężczyzna odpalił samochód i odjeżdża z parkingu. Informacje zgłaszającego mundurowi potwierdzili w stu procentach. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę nissana, a następnie sprawdzili stan trzeźwości siedzącego „za kółkiem” mężczyzny. Nie było łatwo. Kontakt ze znajdującym się za kierownicą 28-latkiem był bardzo trudny. Mężczyzna ledwo mówił, o samodzielnym opuszczeniu auta nie było mowy. Policyjne urządzenie do sprawdzania stanu trzeźwości wskazało, że mężczyzna ma w wydychanym powietrzu 4 promile alkoholu(!). Kierowca był w stanie upojenia alkoholowego. Nie mógł iść, ani stać, ledwo utrzymywał się w pozycji siedzącej.

 

4promile

 

Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a cała sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Przypomnijmy, że 4 promile alkoholu w organizmie to stan w którym człowiek w żaden sposób nie koordynuje swoich ruchów, bardzo mocno zaburzone jest odbieranie bodźców zewnętrznych i występuje skłonność do głębokiego snu. Szczęściem bezmyślny człowiek został w porę powstrzymany i nie doszło do tragedii, która przy takim upojeniu alkoholowym kierowcy była nieuchronna.

Co roku policjanci eliminują z ruchu setki kierowców, którzy przed przekręceniem kluczyka w stacyjce sięgają po alkohol. Wielu z nich to sprawcy kolizji i wypadków, w których inni uczestnicy ruchu drogowego tracą zdrowie, a nawet życie.

Co roku też średzcy funkcjonariusze uczestniczą w programie resocjalizacyjnym „Druga Szansa” skierowanym dla osób, które przez połączenie alkoholu i kierownicy trafili „za kratki”. Nie brakuje tam rozmów o tym co robi alkohol z ludzkim organizmem i w jaki sposób zaburzona zostaje praca mózgu i percepcja. Dzięki specjalnym alcogoglom, które policjanci pokazują na prewencyjnych spotkaniach uzmysławia się ludziom jak wygląda spostrzeganie świata, gdy wypiliśmy wyskokowy trunek. Mimo to wciąż wiele osób decyduje się na kierowanie, będąc pod wpływem alkoholu. Każda osoba, która widzi pijanego wsiadającego za kółko jest świadkiem przestępstwa. W takich przypadkach najlepiej powiadomić policję pod numerem telefonu 997 lub 112. To działanie pozwoli ochronić innych kierowców, pieszych, rowerzystów, dzieci przed niebezpieczeństwem jakie niosą za sobą nietrzeźwi kierowcy.

 

 

 

Powrót na górę strony