Rodzina najważniejsza
Prokuratorzy, funkcjonariusze policji i aresztu śledczego, pracownicy socjalni, urzędnicy rozmawiali, dyskutowali i słuchali rzeczowych wykładów na temat wsparcia rodziny, a jednocześnie działań aktywizujących wobec stosowanych wobec dłużników alimentacji. Konferencja, która została zorganizowana w Środzie Wielkopolskiej, zgromadziła w jednym miejscu przedstawicieli wielu różnych profesji. Pozwoliło to wypracować bardziej pragmatyczne postępowania w sprawach alimentacyjnych.
Socjolodzy definiują rodzinę jako najważniejszą, podstawową grupę społeczną. Na niej to opiera się całe społeczeństwo. Jak ważna jest rodzina dla społeczeństwa widać po instytucjach powoływanych przez państwo, które wspierają rodzinę. Wśród nich na czoło wysuwają się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej. Dążą do skutecznej poprawy sytuacji rodzin, które znalazły się na „zakręcie” życiowym. Rodzina pełni wiele podstawowych funkcji wśród nich opiekuńczą, emocjonalną czy wychowawczą. Na sam wierzchołek tej klasyfikacji wypływa jednak zadanie materialno-ekonomiczne rodziny czyli zaspokojenie przez rodziców materialnych potrzeb dzieci i swoich. Wśród zjawisk, które bardzo utrudniają realizację tej powinności jest problem niepłacenia alimentów na rzecz własnych dzieci i osób najbliższych. W sytuacji uporczywego uchylania się od płacenia na rzecz swojej rodziny alimentów dochodzi do popełnienia przestępstwa. Na końcu występowania takiej sytuacji, zgodnie z literą prawa zmuszona jest wkraczać policja, prokuratura a nawet areszt śledczy.
O tym na ile problem „niealimentacji” jest złożony i trudny do rozwiązania, zarówno dla rodzin jak i dłużników alimentacyjnych, rozmawiano na konferencji poświęconej temu zagadnieniu. Dzięki gościnności prof. zw. dr hab. Ireneusz Kubiaczyk - prorektora Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej rozmowy, wykłady i dyskusje przybyłych gości, toczyły się pod tytułem „Wsparcie dziecka i rodzony – pomoc uprawnionym do alimentów.”
Dr nauk prawnych Krzysztof Gieburowski rozpoczął sympozjum od omówienia wybranych zmian w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Postępowanie pracowników socjalnych wobec dłużników alimentacyjnych w praktyce przedstawiła Lidia Szewczyk – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dominowie. Rzeczowo o podejmowanych działaniach wobec bezrobotnych dłużników mówiła Aneta Kłopot-Wartecka – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Wlkp. Zajmowane stanowisko i postępowanie wobec osób uporczywie unikających płacenia alimentów przedstawiła szefowa średzkiej prokuratury Beata Przybylska – Michalak oraz Grzegorz Gucze - zastępca prokuratora rejonowego w Środzie Wlkp. Ze strony penitencjarnej problematykę dłużników alimentacyjnych zreferował Grzegorz Federowicz - dyrektor średzkiego Aresztu Śledczego.
Podjęta na konferencji dyskusja wskazała kierunki działań do lepszej i bardziej celowej współpracy instytucji powiatu średzkiego na rzecz rodziny. Nie zabrakło pragmatycznych wskazówek i rad prokuratorów do licznie przybyłych pracowników socjalnych. W swym wystąpieniu potwierdził je szef średzkich policjantów mł.insp. Paweł Wawrzyniak.
Zgromadzeni mogli usłyszeć wyjaśnienia nurtujących od strony prawnej spraw, przez kompetentną w tym temacie prokurator Beatę Przybylską – Michalak. Całe posiedzenie prowadziła Bernadeta Staszak – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp., która zapowiedziała, że zorganizowana konferencja jest pierwszą z zaplanowanego cyklu poświęconego pomocy rodzinie. Kolejną przewidziano na czerwiec. Narada przedstawicieli instytucji będzie poświęcona problemowi przemocy w rodzinie.Cel czwartkowego sympozjum został osiągnięty. Pracownicy administracji publicznej, przedstawiciele służb i organów ścigania wypracowali lepsze metody współpracy i wpierania własnych działań. Wszystko po to by pomoc potrzebującej rodzinie była szybka i skuteczna.