Średzka policja w europejskim projekcie wymiany doświadczeń
Dziesięciu komendantów z Niemiec odwiedziło wielopolskie jednostki policji. Wymiana szefów służb mundurowych to jeden z głównych trzonów projektu unijnego Leonardo da Vinci. Średzcy funkcjonariusze przez ostatnie dni gościli komendanta Heinza Defayay'a – szefa policjantów w Nordhorn. Celem wizyty było zapoznanie ze strukturą i zadaniami miejscowych „stróżów prawa” oraz wymiana doświadczeń.
Wizyta odbyła się w ramach projektu NIWEX. To inicjatywa zakładająca wymianę doświadczeń służb policyjnych w ramach szerszego programu europejskiego LEONARDO DA VINCI. Założeniem projektu jest nawiązanie współpracy, wzajemne poznanie, a także zaobserwowanie różnic w sposobach działania policji polskiej i niemieckiej. To wszystko ma na celu usprawnienie działań policyjnych o charakterze międzynarodowym. Niemieccy goście przyjechali do stolicy Wielkopolski 19 listopada. Przez dwa dni szef policji krajowej Dolnej Saksonii Volker Kluewe wraz z pięcioma komendantami jednostek policji rejonu Dolnej Saksonii przyglądali się pracy poznańskich funkcjonariuszy. Następnie goście zostali zaproszeni do wielkopolskich jednostek policji podobnych wielkością czy strukturą do tych, którymi zarządzają w swoim kraju.
Komendę Powiatową Policji w Środzie Wielkopolskiej odwiedził komendant Heinz Defayay – szef policjantów w Nordhorn. W dniach od 20 do 23 listopada gość z Dolnej Saksonii spotkał się z kierownictwem jednostki, poznał strukturę średzkiej policji, stosowane algorytmy i procedury służby oraz wyposażenie mundurowych. Okazało się, że jednostki wielkopolskie posiadają na wyposażeniu niejednokrotnie sprzęt lepszy niż nasi zachodni sąsiedzi. Głównie chodzi o wszelkie urządzenia, które w Niemczech nadal funkcjonują jako stacjonarne, natomiast w Polsce mają już charakter mobilny. Są przystosowane do łatwego przenoszenia i szybkiego przewożenia w potrzebne miejsce. Szczególne wrażenie na gościu zrobiło przenośne urządzenie Morfo -Touch do ustalania tożsamości na podstawie odbitek linii papilarnych. Ponadto niemiecki komendant miał okazję uczestniczyć w wielu bieżących i ważnych dla powiatu średzkiego wydarzeniach. Wśród nich znalazł się finał II edycji Turnieju Mlecznie – Bezpiecznie organizowanego dla dzieci przez funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i Spółdzielnię Mleczarską „Jana” oraz konferencja pod tytułem „Razem przeciwko przemocy w rodzinie” zorganizowanej przez Prokuraturę Rejonową w Środzie, miejscowy PCPR i policję.
Komendant Heinz Defayay miał okazję prócz policyjnego sprzętu zlustrować również wyposażenie Państwowej Straży Pożarnej w Środzie oraz zaobserwować umiejętności uczniów klas o profilu policyjnym w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego. Nie zabrakło spotkania z włodarzami powiatu i miasta Środa Wlkp. Podczas wizyty w siedzibie Starosty Tomasza Pawlickiego i Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego była okazja przyjrzenia się funkcjonowaniu Straży Miejskiej oraz zarządzanego przez nią Centrum Monitoringu. Wśród napiętego planu wizyty znalazł się czas na zwiedzenie miasta. Gość za szczególną atrakcję uznał możliwość zwiedzenia historycznej Kolegiaty oraz zobaczenia z jej wieży przepięknej panoramy miasta.
Wyciągając wnioski z wartościowej wizyty, można podsumować, że charakter pracy, struktura jednostek czy wyposażenie policjantów polskich i niemieckich jest bardzo podobne. Niezmiernie przybliżone okazały się też zjawiska kryminalne i przestępstwa z którymi walczą „stróże prawa” w obydwu krajach. Prym wiodą nietrzeźwi kierowcy, wypadki drogowe i spożywanie alkoholu przez nieletnich. Znaczy to, że społeczeństwa Eurolandu ujednolicają się, a sprzyja temu otwartość granic, nie odbiegający od siebie poziom życia czy rozwój technologiczny w obydwu państwach. Czas poznawania pracy polskich mundurowych dobiegł dziś końca. Komendanci z Wielkopolski pojadą do Niemiec z rewizytą wiosną 2013.
{galeria}/jednostka/WIZYTY/NIEMIEC2012{/galeria}