Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja w Środzie Wlkp. RAZEM  przeciwko przemocy w rodzinie

Data publikacji 27.11.2012

konferencja20124Prokuratorzy, pracownicy socjalni, dyrektorzy szkół, pedagodzy, urzędnicy, radni, członkowie stowarzyszeń funkcjonariusze policji, aresztu śledczego i straży miejskiej rozmawiali, dyskutowali i słuchali rzeczowych wykładów na temat wsparcia ofiar przemocy. Druga edycja Konferencji zorganizowanej w siedzibie WWSSE w Środzie Wlkp. zorganizowana została pod hasłem „RAZEM – przeciwko przemocy w rodzinie”.

 

 

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Prokuratura Rejonowa w Środzie Wlkp., Stowarzyszenie Krajowe Forum Kobiet, Starosta Średzki, Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp., Dyrektor Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp., Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp. oraz Burmistrz Miasta Środa Wlkp. Debata odbyła się pod honorowym patronatem Senator RP Andżeliki Możdżanowskiej. Listy otwarte do organizatorów i uczestników konferencji skierowali Wiceprzewodniczący Podkomisji Praw Człowieka Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i Wicemarszałek Sejmu RP Poseł na Sejm Eugeniusz Grzeszczak.

Wśród prelegentów na temat przemocy w rodzinie nie zabrakło Mariusza Orlickiego – Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Poznaniu i Krzysztofa Gieburowskiego – dr nauk prawnych WWSSE w Środzie Wlkp. Działania w zakresie wsparcia rodzin dotkniętych przemocą domową przedstawiła szefowa średzkiej Prokuratury – Beata Przybylska, kom. Przemysław Dymarski Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wlkp. oraz Dyrektor Aresztu Śledczego ppłk. Grzegorz Fedorowicz. W wystąpieniach zwracano uwagę na złożoność zjawiska jakim jest przemoc w rodzinie. Podkreślano silne relacje między bliskimi, które mogą być przeplatane różnymi formami przemocy fizycznej jak i psychicznej. Przypominano, że ofiara przemocy domowej jest nierzadko uzależniona od oprawcy i nikomu nie zgłasza tego problemu, a jest to o tyle ważne, że cały proceder odbywa się w czterech ścianach domu, bez świadków. Zwrócono uwagę, że „organy ścigania” mają ciężkie zadanie w prowadzeniu spraw o takim charakterze, ze względu na bardzo często wątły materiał dowodowy. W trakcie konferencji mocno podkreślano aspekt pomocy rodzinie dotkniętej przemocą, gdyż postępowanie karne załatwia jedynie ukaranie sprawcy, nie przywraca natomiast spokoju ofiary. Stąd też tak ważne jest wsparcie ofiar pracą z psychologiem i odpowiednią terapią. Podkreślano, że rozmowy o przemocy w rodzinie są bardzo potrzebne, aby zwrócić uwagę że skala zjawiska przemocy domowej w Polsce nie jest znana. Ciemna liczba może sięgać nawet miliona osób, co wskazuje że dziennie w polskich domach bitych i zastraszanych może być nawet 2,5 tys. osób.

Stąd też druga część konferencji została poświęcona na przedstawieniu działań prowadzonych na rzecz pomocy rodzinie przez średzkie instytucje. Formy pomocy oraz kierunki działań i możliwości wsparcia zostały zreferowane przez Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp. Bernadetę Staszak, przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Środzie Wlkp. - Jarosława Kowalskiego, przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Nowym Mieście nad Wartą – Magdalenę Janicką, szefową średzkich kuratorów sądowych Beatę Mędrek oraz Agatę Partykę koordynatora Strategii Polityki Społecznej dla Województwa Wielkopolskiego do roku 2020. Do dyskusji o ważnym problemie włączył się również Komendant Straży Miejskiej Paweł Ludwiczak.

Wnioski w debacie zostały sformułowane bardzo wyraźne. Pierwszy i najważniejszy z nich dotyczył ofiar przemocy w rodzinie i szczególnej troski o osoby, które bez swojej winy znalazły się w tej sytuacji. Drugi wskazuje na przemoc fizyczną stosowaną wobec dzieci, przemoc która w naszym kraju ma niestety swoje tradycje. Jednak rozmowy o tym problemie świadczą, że mentalność całego otoczenia wobec stosowania kar cielesnych zmienia się. Celem wspólnych działań wszystkich służb ma być ochrona rodziny i spokojnego domu.

Polecamy również stronę www.pokrzywdzeni.gov.pl

{galeria}/prewencja/KONFERENCJE/rok2012{/galeria}

 

 

 

 

Powrót na górę strony