Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberprzemoc rani dzieci

Data publikacji 20.02.2013

cyberprzemocnm2Okazuje się, że prawie każdy uczeń spotkał się lub słyszał o ośmieszaniu kogoś przez internet, wysyłaniu obraźliwych smsów, czy umieszczaniu filmów bez zgody osoby nagranej. Cyberprzemoc, bo tak się nazywa to niepokojące zjawisko dotyka coraz więcej dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw potrzebom kształcenia młodego pokolenia policjanci w ramach programu „Bezpieczna Szkoła” prowadzą zajęcia w szkołach pod hasłem „STOP Cyberprzemocy”.

 

Zajęcia prowadzone od początku tego roku przez funkcjonariuszy w ramach policyjnego programu prewencyjnego „Bezpieczna Szkoła”, są poświęcone szerokiemu problemowi cyberprzemocy w szkole. W programie profilaktycznym wzięli już udział uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp., Zespołu Szkół Zawodowych w Środzie Wlkp., Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nowym Mieście nad Wartą i Zespołu Szkół w Krzykosach.

 

cyberprzemocnm

 

Uczniowie klas o różnych profilach mieli okazje uczestniczyć w zajęciach poświęconych przemocy rówieśniczej stosowanej za pośrednictwem Internetu i telefonii komórkowej. W trakcie zajęć młodzież, czasami po raz pierwszy w życiu ma okazję uzmysłowić sobie, że cyberprzemoc to nie odległy wirtualny problem lecz zwykłe codzienne sytuacje.

Czy wiesz że CYBERPRZEMOC to

  • wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu ;

  • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody ;

  • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają ;

  • podszywanie się pod kogoś w Sieci kradzieżtożsamości” .

Na funkcjonowanie dzieci młodzieży w realnym świecie tzw. realu, stanowi skromną część ich życia. Rodzice często są zadowoleni z tego, że nastolatek dużo czasu spędza w domu, „bo jest na oku”, „nie wpadnie z złe towarzystwo”, „nikt mu nie zrobi krzywdy”. Jednak ten czas w domu, to najczęściej siedzenie przy komputerze. Nierzadko spokojne, nieśmiałe nastolatki w Internecie są niesamowicie aktywne. Ich życie wirtualne jest bardzo bujne. W sieci mogą być anonimowi, kreować się na kogoś innego niż są naprawdę. W Internecie jest też łatwo wyrazić bardzo krytyczną opinię na czyiś temat, umieścić obraźliwy wpis pod zdjęciem kolegi czy koleżanki. O skutkach takich czynów nie myśli nikt. Często młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że łamią prawo grożąc komuś, strasząc go.

O konsekwencjach takiego postępowania mówią policjanci. Podkreślają psychiczne skutki przemocy. Fala żartów, wyzwisk, wyśmiewania może doprowadzić młodą osobę do wagarów, załamania psychicznego a nawet prób samobójczych. Dlatego policjanci podkreślają jak ważna jest profilaktyka w tym temacie. Wskazują miejsca, gdzie można szukać pomocy i jak działać, gdy już padnie się ofiarą cyberprzemocy.

 

stop_cyberprzemocy01_plakat_jpg

 

Powrót na górę strony