Zatrzymaj się przed przejazdem i żyj
Policjanci ze Środy i strażnicy ochrony kolei pracowali wczoraj razem na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowych. Wśród kierowców nie brakowało osób ignorujących znak STOP przed rogatkami.
Policjanci często podczas swych działań współpracują z innymi służbami. Na ternie powiatu średzkiego nie brakuje wspólnych służb policjantów i funkcjonariuszy straży pożarnej, aresztu, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, WOPR-u, Straży Rybackiej czy Straży Ochrony Kolei.
Wczoraj przyszedł czas na zintegrowaną służbę właśnie ze sokistami. Od rana przeprowadzono na terenie powiatu pierwsze w tym roku działania, pod nazwą „Bezpieczny Przejazd”. Policjanci ruchu drogowego ze Środy Wlkp. wspólnie z funkcjonariuszami ochrony kolei, prowadzili kontrole w obrębie przejazdu PKP na ulicy Kórnickiej.
W szczególnym zainteresowaniu mundurowych obu formacji pozostawali kierowcy, którzy wyjeżdżając z miasta ignorowali znak „STOP”. Znak stoi bezpośrednio przed rogatkami i jego celem jest spowodowanie, by kierowca bezwzględnie się zatrzymał i upewnił czy może bezpiecznie przejechać przez tory na drugą stronę. Można powiedzieć, że znak „STOP” jest najważniejszym ze wszystkich, ponieważ bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem wszystkich użytkowników drogi. Nie bez przyczyny ma on charakterystyczny kształt, który pozwala wyraźnie odróżnić go od innych, nawet wtedy kiedy napis jest nieczytelny lub przysypany np. śniegiem. Jeśli kierowca nie zastosuje się do obowiązku zatrzymania pojazdu, naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu.
Wczorajsze działania wykazały, że nadal trafiają się kierowcy dla których znak „STOP” niezupełnie oznacza całkowite zatrzymanie pojazdu. Byli tacy, którzy nie zatrzymali się wcale bądź po prostu zwolnili, przyhamowali i jechali dalej. Pamiętajmy! Różnica pomiędzy znakiem "STOP" a znakiem "ustąp pierwszeństwa" jest taka, że przed znakiem "STOP" kierujący ma obowiązek "bezwzględnego zatrzymania się".
Jak podają statystki kampanii Bezpieczny Przejazd w minionym roku na przejazdach kolejowych doszło do 211wypadków i kolizji, w których 34 osoby zostały ciężko ranne, a 35 straciło życie. Dlatego hasło kampanii pozostaje wciąż aktualne:
„Zatrzymaj się i żyj”
Jak zapowiadają sokiści podobne działania w Środzie już niebawem. Niewykluczone, że będą one wsparte specjalistycznym pojazdem – tzw. Mobilnym Centrum Monitoringu.