Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Wielkopolsce czujemy się bezpiecznie

Data publikacji 24.04.2014

drogowkakwpPoczucie bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski systematycznie rośnie. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Komendy Głównej Policji wynika, że obecnie wynosi prawie 90%. Na tle całego kraju Wielkopolska zdecydowanie się wyróżnia. Nie zmienia to faktu, że policjanci  nadal będą pracować nad poprawą bezpieczeństwa.

 

 

W 2014 roku na zlecenie Komendy Głównej Policji firma PBS Sp. z o.o. przeprowadziła VII edycję Polskiego Badania Przestępczości metodą wywiadu indywidualnego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. Przeprowadzono je na próbie 17 000 Polaków powyżej 15 roku życia, po 1000 respondentów z każdego województwa. W ankietach zawarto pytania dotyczące najistotniejszych dla obywateli  zagrożeń. Ponadto, skierowano w niej pytania do osób mających bezpośrednie doświadczenia w kontaktach z Policją i poproszono o ich ocenę w różnych aspektach.

Jednym z istotnych pytań zawartych w ankiecie było:
Czy czuje się Pan(i) bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku? Poczucie bezpieczeństwa Wielkopolan systematycznie rośnie od 2008 roku (80,1%) i kształtuje się na poziomie 89,6%. Jednocześnie wynik jest wyższy o blisko 13% od średniej krajowej.
 
Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski


Rys. 1.
Polskie Badanie Przestępczości.

Stan poczucia bezpieczeństwa Wielkopolan pozwala również scharakteryzować koleje pytanie:
Czy Policja w walce z przestępczością w Pana(i) okolicy jest: bardzo skuteczna, raczej skuteczna, raczej nieskuteczna czy też bardzo nieskuteczna? Respondenci ocenili wielkopolską Policję, jako skuteczną (81,5%). Garnizon uzyskał wynik zdecydowanie wyższy niż średnia krajowa, która wyniosła 69,6%. Zmniejszył się procent odpowiedzi wskazujących na nieskuteczność prowadzonych działań z 15,7% do 12,1%.

 

Opinia publiczna dot. skuteczności pracy wielkopolskiej Policji


Rys. 2.
Polskie Badanie Przestępczości

Ogólna ocena pracy wielkopolskiej Policji jest również bardzo wysoka i zdecydowanie przewyższa wynik krajowy (o 12,4%). Na uwagę również zasługuje niższy niż w ub. latach procent ankietowanych, którzy nie potrafią ocenić Policję co jeszcze bardziej pokazuje pozytywne nastawienie obywateli do wielkopolskich policjantów.

Ogólna ocena pracy wielkopolskiej Policji

Rys. 3. Polskie Badanie Przestępczości.

Dla mieszkańców Wielkopolski najbardziej oczekiwane ze strony Policji jest szybkie dotarcie patrolu na miejsce zdarzenia co koreluje z potrzebą szybkiego dodzwonienia się na numery alarmowe. Dla społeczeństwa rośnie również znaczenie uczciwości policjantów jak i ich skuteczność wykrywcza.

Co jest najważniejsze dla obywatela?

Rys. 4. Polskie Badanie Przestępczości

Wyniki uzyskane w 2013 roku w zakresie liczby zrealizowanych patroli przekładają się na odczucia respondentów. Jesteśmy coraz częściej widoczni i jednocześnie już tylko 3% ankietowanych nie spotkało patrolu w miejscu zamieszkania.

Jak często mieszkańcy Wielkopolski widują patrole w pobliżu miejsca zamieszkania

Rys. 5. Polskie Badanie Przestępczości

Wysoka ocena: pracy, poczucia bezpieczeństwa i skuteczności Policji mają swoje potwierdzenie w kolejnym pytaniu i udzielonych odpowiedziach – coraz mniej obywateli się obawia zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia w okolicy miejsca zamieszkania.
Ponadto na uwagę zasługuje wzrost poczucia występowania przypadków agresji!

Czego obawiają się mieszkańcy Wielkopolski?

Rys. 6. Polskie Badanie Przestępczości

Wielkopolska Policja pozytywnie oceniana jest w zakresie dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podejmowane działania mają poparcie wśród społeczeństwa.

Ocena zaangażowania podmiotów w Wielkopolsce na rzecz BRD


Rys. 7. Polskie Badanie Przestępczości

Respondentów zapytano ponadto czy popełnione na ich osobie lub mieniu przestępstwo zostało zgłoszone Policji. Spośród 1000 respondentów 48 potwierdziło, iż zostali poszkodowani w wyniku rozboju (34,9%), włamania do samochodu (23,8%) i włamania do mieszkań itp. (19,8%). 33,8 % poszkodowanych nie zgłosiło tego faktu (3% nie potrafiło nawet powiedzieć czy to zrobiło czy nie).

Podsumowując należy stwierdzić, iż ocena działalności wielkopolskiej Policji ma tendencje pozytywnie rosnącą. Jest to potwierdzenie na akceptację podejmowanych działań prewencyjnych i profilaktycznych. Rośnie tez jakość obsługi obywateli.

 

Powrót na górę strony