Uroczyste otwarcie wystawy
Wczoraj w sali czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Środzie Wlkp. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 95-lecia powstania Policji Państwowej. Ekspozycja prezentuje historię istnienia średzkiej Policji od 1919 roku do czasów współczesnych. Na zwiedzających czekają ciekawe eksponaty, w tym unikatowy mundur funkcjonariusza przedwojennej policji.
Wczoraj o godzinie 13.00 insp. Paweł Wawrzyniak Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. dokonał otwarcia ekspozycji poświęconej funkcjonowaniu policji w Środzie Wlkp. Szef średzkich funkcjonariuszy w swym przemówieniu nawiązał do przedwojennej Policji Państwowej przedstawiając początki jej powstania. Przypomniał również dzieje polskich policjantów II RP, którzy zostali pomordowaniu na terenie byłego Związku Sowieckiego i podzielili tragiczny los żołnierzy Wojska Polskiego, Policji Województwa Śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Następnie sierż. sztab. Edyta Kwietniewska przedstawiła rys historyczny Policji i policjantów na ziemi średzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem powstania i działalności tej formacji w naszym powiecie.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło kapelana średzkich mundurowych, emerytowanych policjantów, przedstawicieli lokalnych władz, straży pożarnej, miejskiej i służby więziennej.
Główną część wystawy stanowią fotografie zebrane na przełomie kilkudziesięciu lat. Całość uzupełniają nietuzinkowe eksponaty. Wśród nich zwiedzający obejrzeć mogą z bliska krzesło do wykonywania zdjęć sygnalitycznych podejrzanym, które było używane przez 3 dekady począwszy od lat 60. Radiostacje i radiotelefony z lat 70. i 80., również znalazły swoje miejsce wśród eksponatów. Największą wartość ma jednak książka zdarzeń z lat 1946. W niej znaleźć można zapisy ówczesnych funkcjonariuszy na temat zdarzeń do jakich dochodziło na terenie Środy i okolic tuż po wojnie.
Wystawa będzie czynna do końca lipca b.r.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy wystawy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom wspierającym powstanie ekspozycji, a w szczególności: Małgorzacie Walasek, Stanisławowi Frankowskiemu, Henrykowi Siateckiemu, Stanisławowi Pruszyńskiemu i Bartkowi Królowi.