Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy bliżej nas

Data publikacji 24.03.2015
poznajdzielnicowegologo
Już kilkakrotnie poznawaliśmy mieszkańców powiatu średzkiego z policjantami – dzielnicowymi. Celem było przybliżenie obywatelom ich postaci i pracy jaką wykonują. Bycie dzielnicowym to służba, podczas której wykonuje się bardzo szeroki zakres obowiązków od obchodu rejonu, po czynności związane z ruchem drogowym czy zdarzeniami kryminalnymi. Na czym polega jego służba oraz kiedy i jak się kontaktować z dzielnicowym dowiemy się z dzisiejszego artykułu.

Dzielnicowy jest policjantem pierwszego kontaktu i na relacji z mieszkańcami buduje podwaliny swojej pracy. Taka postać policjanta pierwszego kontaktu ze społeczeństwem była chętnie wykorzystywana w polskich serialach. Od razu może przyjść do głowy obraz jeżdżącego po wsi dzielnicowego w serialu „Złotopolscy”. Jego filmowym pojazdem - bardzo nietuzinkowym, budzącym uśmiech na twarzach widzów był rower z przytwierdzonym na kiju policyjnym „kogutem”. Rzeczywistość jednak odbiega od filmowych scenariuszy. Przy rozległych terenach gmin konieczny jest mobilny dzielnicowy. W takiej sytuacji radiowóz pomaga nie tylko szybciej dotrzeć i obsłużyć interwencję, ale pozwala na lepszą efektywność pracy i zrealizowanie większej ilości zadań na podległym terenie.

Warto też zwrócić uwagę na to, że praca dzielnicowego to służba samotna. Policjant na tym stanowisku praktycznie zawsze pełni służbę sam. Obchód dzielnicowego to nie zwykły patrol, w którym NIE można liczyć na asekurację czy wsparcie mundurowego kolegi. Trzeba liczyć wyłączenie na własne siły i umiejętności. Ponadto od dzielnicowego wymaga się bardzo dobrego rozeznania w rejonie służbowym, posiadania informacji o osobach, które są na bakier z prawem, o obywatelach, którzy zaglądają do kieliszka a później awanturują się w domu, o tym gdzie lubią schować się na łyk „rozgrzewki” niestroniący od tańszych trunków. Dzielnicowy zajrzeć powinien do szkoły czy przedszkola, może i kościoła, ważniejszych instytucji, funkcjonować w życiu społecznym, bywać na festynach małych społeczności, aktywnie współpracować ze stowarzyszeniami i zawsze znaleźć czas by uczestniczyć w grupach roboczych zespołów interdyscyplinarnych planujących pomoc rodzinom dotkniętym przemocą domową. Jego zadania są bardzo szerokie. W przypadku objęcia rodziny, w której występuje przemoc, procedurą „Niebieskie Karty” to on odwiedza rodzinę przez kilka miesięcy sprawdzając, czy sytuacja się poprawia, czy wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia jest również praca nad wykryciem sprawców przestępstw i wykroczeń popełnianych na jego terenie, a w przypadku zdarzeń kryminalnych również wspierania swoimi ustaleniami operacyjnych wywiadowców. To jednak nie wszystko, wymagania co do dzielnicowych mają też inne instytucje. To dzielnicowy przygotowuje wywiady o skazanych do sądów i prokuratur, ustala miejsca pobytu dłużników w sprawach komorniczych, wykonuje przesłuchania do innych jednostek Policji, czy straży miejskich oraz doręcza ważne urzędowe pisma i korespondencje.

I choć dzielnicowy jest ciągle w terenie, nierzadko słyszy się głosy, że tak naprawdę nie zna się swojego dzielnicowego. Sprawa wygląda jednak podobnie jak z lekarzem specjalistą, którego szukamy i poznajemy dopiero jak nam coś zaczyna dolegać. Podobnie z dzielnicowym. Kontaktują się z nim osoby mające jakiś problem i potrzebujące rady bądź pomocy. Dlatego z nadejściem tegorocznej wiosny przypomnimy sylwetki dzielnicowych, którzy pełnią służbę na terenie powiatu średzkiego. Będziemy skupiać się na wskazaniu rejonu jaki im podlega oraz możliwości skontaktowania się z nimi. Zwrócimy też uwagę z jakimi problemami bądź zjawiskami podczas służby borykają się najczęściej dzielnicowi. Skreślimy też kilka słów o życiu prywatnym i zainteresowaniach, tak by można było rzeczywiście bliżej poznać swojego dzielnicowego.

Warto też przypomnieć, że zawsze o dzielnicowego można zapytać w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. mieszczącej się przy ul. Harcerskiej 22. Tam od oficera dyżurnego otrzymamy informację dotyczącą najbliższych służb oraz numer kontaktowy do policjanta. Nie trzeba się jednak fatygować pieszo. Można również taką informację uzyskać telefonicznie. Z zapytaniem taki można zadzwonić nawet pod bezpłatny numer alarmowy 997. Oficer dyżurny udzieli potrzebnych informacji.

kpp

Warto też przypomnieć, że można skontaktować się również z Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych w Środzie Wlkp. asp. sztab. Arkadiuszem Kąsowskim. Można to uczyć telefonicznie pod numerem telefonu 61 2867 240 lub osobiście w każdą środę w godzinach od 10.00 – 15.00. W jakiej sprawie można spotkać się z nim spotkać i porozmawiać? W każdej – podkreśla szef „dzielnicówki”.

akasowski

A. Kąsowski przepracował jako dzielnicowy kilkanaście lat. Zna dobrze specyfikę tej służby i zwraca uwagę na to, że najczęściej jego praca odnosi się do problemów przemocy występującej w rodzinie. Stąd też jest on koordynatorem procedury „Niebieskie Karty” i członkiem wszystkich zespołów interdyscyplinarych funkcjonujących na terenie pięciu gmin powiatu średzkiego. Asp. sztab. Arkadiusza Kąsowskiego znają osoby związane ze środowiskiem sportowym, gdyż właśnie sport i motoryzacja należą do jego życiowych pasji. Szerokie zainteresowania z zakresu strzelectwa, samoobrony, technik interwencji, pływackich i wieloboju powoduje że służy radą i pomocą kolegom po fachu, ale również uczniom klas o profilu policyjnym w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wlkp., w którym jest nauczycielem.Warto też przypomnieć, że w śród wielu policjantów w średzkiej komendzie jest również Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi.


Powrót na górę strony