Przypominamy. Nie daj się oszukać !!!
Oszuści najczęściej jako ofiary wybierają osoby starsze, żerując na ich łatwowierności i zaufaniu. Model postępowania w tego typu przestępstwach jest zawsze taki sam, jedynie pod inną legendę. Przestępcy bardzo często podszywają się pod domokrążcę, urzędnika, wnuczka lub kogoś z rodziny, nierzadko nawet za tajnego policjanta czy funkcjonariusza CBŚ, prosząc przy tym o wsparcie w realizacji poufnej akcji. Czasami rozmówca przez telefon podszywa się pod siostrzeńca czy bratanicę lub córkę. Informuje o kłopotach, zatrzymaniu przez policję, zapłaceniu kaucji, aresztowaniu czy wypadku drogowym. Każdy powód jest dobry, by tylko "omamić" wytypowaną osobę i skraść oszczędności jej życia.
Informujemy wszystkich, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już, to policjanci przychodzą do konkretnej osoby, w obecności której mają obowiązek się wylegitymować. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli ani pomocy innych osób.
W związku z powyższym przypominamy, aby:
- nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy, jak również nie wpuszczać ich do swoich mieszkań,
- kierować się ograniczonym zaufaniem,
- sprawdzać dokumenty (legitymacje, upoważnienia), którymi posługują się takie osoby,
- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
- potwierdzić informację u innych członków rodziny,
- w każdym przypadku budzącym wątpliwość, co do faktycznych zamiarów takich osób powiadomić policję,
- w kontakcie z takimi osobami zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu oraz zachowania, a także pojazdów jakimi się poruszają.
Stosowanie
się do powyższych zaleceń pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ilość
popełnianych przestępstw na szkodę mieszkańców naszego powiatu, a w
szczególności osób starszych.