Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Każdy ma prawo do mediacji - spotkania edukacyjne w Środzie

Data publikacji 15.10.2015
mediacje1Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada w tym roku 15 października. Policjanci ze średzkiej komendy włączyli się w jego obchody. Poprzez zorganizowanie prelekcji edukacyjnych propagowali mediacje – jako formę polubownego rozwiązywania sporów. Spotkanie pod hasłem „Masz prawo do mediacji” mundurowi zorganizowali, właśnie w dzień obchodów, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. H. Cegielskiego w Środzie Wlkp.

 

W prelekcji, poświęconej mediacji, jako formie rozwiązywania sporów, uczestniczyli głównie kadeci klas o profilu policyjnym. Słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu o płaszczyznach, na których można szeroko stosować tę odmianę arbitrażu. Młodzież była również zaciekawiona samą pracą mediatora i możliwością pełnienia takiej funkcji w przyszłości.

mediacje1

 

Policjanci podkreślali szeroką tematykę, w której można wykorzystać tę metodę wspólnego wypracowania kompromisu. Dyskutowano zatem o mediacji w zakresie konfliktów rodzinnych, sądowych, biznesowych czy szkolnych, koleżeńskich i pracowniczych. 

Funkcjonariusze zwracali uwagę, że najważniejsza w mediacji jej dobrowolność. Można z niej skorzystać tylko jeśli obie strony konfliktu tego chcą. Na mediatorze natomiast spożywa zadanie wypracowania kompromisu korzystnego dla obu stron i zgodnego z literą prawa.

 

mediacja5

 

Warto przypomnieć, że Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów (ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.). Bezpośrednim celem zmian jest usprawnienie prowadzenia postępowań, a tym samym odciążenie sądów i obniżenie kosztów postępowania sądowego zarówno dla Państwa jak i obywatela.

Wśród podstawowych zmian należy wspomnieć o:

  1. wprowadzeniu obowiązku informowania w pozwie czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu;
  2. wzmocnieniu obowiązku informowania o mediacji oraz nakłaniania do mediacji przez sąd;
  3. możliwości wyznaczenia spotkania informacyjnego lub posiedzenia niejawnego a także kierowania do mediacji na każdym etapie sprawy i więcej niż raz w toku postępowania;
  4. listach stałych mediatorów prowadzonych przez prezesów sądów okręgowych - stali mediatorzy będą musieli spełniać określone w ustawie warunki (np. niekaralność, odpowiednia wiedza i umiejętności);
  5. umocowaniu funkcji koordynatora ds. mediacji w sądach okręgowych;
  6. zaliczeniu kosztów mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd do kosztów sądowych (możliwość zwolnienia od kosztów mediacji);
  7. innych zachętach finansowych (zwrot całości opłaty sądowej w przypadku zawarcia ugody przed rozpoczęciem rozprawy, wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej mediacyjnej będzie wolny od opłaty sądowej, zachęta podatkowa - w przypadku zawarcia ugody możliwość rozliczenia faktury korygującej w zakresie podatku dochodowego w bieżącym okresie rozliczeniowym).
mediacja4

Nowa ustawa podkreśla pierwszeństwo stron przy wyborze mediatora, pozwala na szybkie przekazywanie danych kontaktowych mediatorowi oraz umożliwia elastyczne podejście do czasu trwania mediacji (do 3 miesięcy). Według nowych regulacji, jeżeli nie dojdzie do wszczęcia mediacji przedsądowej z powodów niezależnych od wierzyciela (np. druga strona nie wyrazi zgody na mediację), wierzyciel zachowa pozytywne skutki związane z przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia, jeżeli wniesie pozew w terminie 3 miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych działań zamieszczone zostały na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl oraz na stronach internetowych sądów i pozostałych partnerów przedsięwzięcia.

Powrót na górę strony