Osadzeni trzeźwym spojrzeniem
Policjanci ze Środy Wlkp. edukowali osadzonych w ramach resocjalizacyjnego programu „Trzeźwe Spojrzenie”. Inicjatywa skierowana jest do skazanych odbywających karę więzienia za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu. Spotkanie wpisało się w wielkopolskie działania kontrolno prewencyjne pod kryptonimem Prędkość.
Policjanci ze Środy Wlkp. od lat wspierają program resocjalizacyjny wdrożony w Areszcie Śledczym w Środzie Wlkp. „Trzeźwe Spojrzenie” – tak brzmi tytułowe motto całego przedsięwzięcia. Jest ono realizowane z osadzonymi po to, by po wyjściu zza krat wrócić do społeczeństwa i nie powtarzać wcześniejszych życiowych błędów. Inicjatywa przeznaczona jest dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności głównie za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Celem resocjalizacyjno - prewencyjnych zajęć jest uświadomienie więźniom skali zagrożeń jakie niesie za sobą nietrzeźwy kierowca.
Szkolenie skupiało się na wykładzie i filmach edukacyjnych, które dla słuchaczy przygotowali prowadzący spotkanie - podkom. Marcin Puzicki – naczelnik średzkiej drogówki oraz sierż. Natalia Nowak – profilaktyk. Policjanci podkreślali, że mundurowi pełniący służbę na drogach codziennie podejmują działania ukierunkowane na eliminację z ruchu nietrzeźwych kierowców. Mimo surowych represji, akcji profilaktycznych i społecznego potępienia - ciągle znajdują się ludzie, którzy uważają, że dwa głębsze czy małe piwo przed kierowaniem pojazdem to nic takiego. Średzcy osadzeni za pośrednictwem specjalnego symulatora – alcogogli, mogli sprawdzić na własnej skórze, jak trudno wykonać nawet najprostsze czynności, gdy oczy widzą świat tak jak po działaniu alkoholu. Cóż tu dopiero mówić o kierowaniu pojazdem, prawidłowej ocenie sytuacji na drodze, oceny odległości, czy odpowiednio szybkiej reakcji na zagrożenie drogowe.